Balıkesir Merhaba Gazetesi

Esnaf can suyu kredisi istiyor

Esnaf can suyu kredisi istiyor
14 Ocak 2015 - 0:05

Genel

Tuhafiyeciler Odası Başkanı İsa Erol, esnafın önemli bir kısmının kış aylarında sıkıtı yaşadığını belirterek, bu dönemde ‘can suyu’ kredisine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Esnafın büyük bir kısmının kış aylarında sıkıntılar yaşadığını belirten Tuhafiyeciler Odası Başkanı İsa Erol, yeni bir ‘can suyu’ kredisine ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Balıkesir Esnaf Odaları Birliği (BSOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı İsa Erol, kışlık ürün satan esnaf için kış ayları daha olumlu olsa da, genel olarak kış aylarının esnaf için sıkıntılı bir dönem olduğunu Belirtti. İsa Erol, “İnsanlar yaşadıkça ticaret de devam eder. Ticaret zaman zaman azalsa da zaman zaman da işler artar. Tuhafiyeciler odası üyeleri için yaz aylarında düğün mevsimi, okulların açıldığı dönemler, bizim sektörümüz için lokomotiftir, işlerimiz bu dönemlerde artar. Kış ayları ticaretin kabuğuna çekildiği aylar oluyor. Böyle dönemlerde esnafın ısınma gibi, elektrik gibi temel giderleri ön plana çıkıyor. Kazancın düştüğü dönemde esnaf bu ödemelerini öne alıyor” diyerek sıkıntıya dikkat çekti.

 ESNAFIN DURUMU NASIL?

Esnafın işi iyi mi kötü mü? Bu biraz da neye nasıl bakıldığına bağlı. ‘Öldük bittik edebiyatı’ndan ziyade işin nasıl yapıldığı önemli. Kendini yenileyen, işini takip eden esnaf, sorunlarını daha kolay aşar. Herkes işini severek yaparsa başarısız olması mümkün değil, ama sıkıntılı dönemlerde esnafa devletin desteği daha da artmalı. Normal zamanlarda Halk Bankası esnafa, Ziraat Bankası da, çiftçiye kredi veriyor zaten, ama daha sıkıntılı günlerde bir ‘can suyu’ kredisine ihtiyaç var. Devletten can suyu kredisi bekliyoruz…”

 YENİ BİR TASARI OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Küçük esnafın korunması için yapılması yılladır konuşulan tasarılar olduğunu hatırlattığımız İsa Erol, bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Alış veriş hayatının düzenlenmesi için, marketlerin çalışma saatleri ile ilgili olarak Meclis’te bir tasarı var. Konfederasyonumuz (TESK) bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz Kasım ayında bir esnaf şurası yaptı. Orada sorunlar dile getirildi. Yeni tasarı için hükümete önerilerde bulunuldu, fakat içeriği hakkında bir bilgim yok.

Tuhafiyeciler Odası Başkanı İsa Erol, çalışmalarla ilgili olarak özetle şunları söyledi; “Oda olarak esnafımız için varız. Esnaf, bu makamın bizim makamımız değil esnafın evi olduğunu bilir. Günün 24 saati esnafın sorunlarının giderilmesi için ortak akılla çalışıyoruz. Üyelerimizin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Üyelerimiz, resmi makamlarla bir sorun yaşadığında bu sorunları çözmek için elimizden gelen desteği veriyoruz…”

HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.