Balıkesir Merhaba Gazetesi

ESNAF KONUŞUYOR

ESNAF KONUŞUYOR
08 Ocak 2015 - 0:15

Genel

Büyükşehir Merhaba Gazetesi Çocukça, Sağlık ve Söz Sanayi’de projesinin ardından esnafın sesi olarak Esnaflarımızla konuşarak ‘Esnaf konuşuyor’ adı altında projelerini devam ettiriyor. MERHABA Ekibinin hazırladığı sayfalar, haberler ve çok daha fazlasını MERHABA’ da duymaya ve görmeye devam edeceksiniz.

 EL ARABASIYLA BAŞLAYAN YOLCULUK

Esnaf Konuşuyor söyleşisinde anılar tazeleniyor. Meslek adına söz söyleniyor. Bu günkü esnafımız. By Koray Mağazası işletmecisi Koray Aslıhan.By, Koray mağazası Kızılay Caddesin hizmet veriyor. Koray Aslıhan. Mesleğinin tekstil olduğunu belirterek 30 yıldan bu yana aynı işi yaptığını söyledi. By Koray, Mesleğe pazarlarda el arabasıyla kazak satarak başlamış. Şimdiki durumuma gelebilmek için yoğun mücadeleler verdim diyen Aslıhan şu anki mağazamda on yıldır hizmet ediyorum. Mesleğimi severek yapıyorum. Bay bayan giyimi yanı sıra, bayan ayakkabı ve aksesuar satışları da yapıyoruz. Mesleğimizin güzel yanları moda ile iç içe olmak. İş ile birlikte geniş bir çevreniz oluşuyor. Sadece Balıkesir değil, Türkiye’nin ticari anlamdaki kalbi sayılan İstanbul da değişik dostlar ediniyorsunuz. Bunlar güzel şeyler.

KAZAK TEKERLEK BİR ARADA SATANDA VAR

Mesleğin zor yanlarını da değerlendiren Koray Aslıhan şöyle anlatıyor; Ülkemizde büyük bir rekabet ortamı var. Büyük mağazalarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Kurumsal firmalar bizi ezmek istiyor ve her şeyi satıyor. Büyük mağazalar kazakta satıyor araba tekerleği de. Bunu göz önüne aldığımızda ister istemez ucuz satıp sürümden kazanmak gerekiyor. Mücadelede büyük mağazalarla savaşmamız mümkün değil. Ucuz satmanın yanı sıra Çeşitlilik de önemli kısacası bu meslekte işinizi iyi biliyorsanız ve bizzat kendiniz ilgileniyorsanız başarılı olursunuz.

MÜŞTERİNİN İLGİNÇ TEKLİFİ

Koray Aslıhan meslek yaşamında unutamadığı bir anısını şöyle anlatıyor; Bundan beş yıl öncesi yaz aylarında dükkâna kalabalık bir gurup geldi ve alışveriş yaptılar. Müşterilerimden biri değişim yapar mısınız diye sorudu ve memnuniyetle yaparız dedim. Müşterilerimiz gitti aradan üç yıl geçti bu müşterinin biri elinde benden aldığı elbiseyi getirmiş ve bunu değiştirin diyordu elbiseyi ne zaman aldınız diye sorduğumda üç yıl oldu ama ben Almanya da idim anca gelebildim bu nedenle şimdi değiştirin dedi tabi ki modeli bile geçmiş bu elbiseyi değiştirmem mümkün olmadı bu anımı  hiç unutamıyorum. HABER:AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.