Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Esnaf ve Sanatkar yalnız bırakıldı’

‘Esnaf ve Sanatkar yalnız bırakıldı’
12 Ocak 2015 - 0:18

Genel

Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, büyük sermaye sahibi marketler ve alış veriş merkezleri karşısında esnafın yalnız bırakıldığını, esnafı koruyan bir düzenlemenin hala olmadığını söyledi.

Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, içini Büyükşehir MERHABA’ya döktü. Küçük esnafın güçlükle ayakta durduğunu belirten Yançıl, “Esnaf ve sanatkar yalnız bırakıldı” dedi.

Yıllardır küçük esnafın büyük sermaye sahibi marketler zinciri mağazalar, büyük alış veriş merkezleri karşısında korunması, marketler ve büyük alış veriş merkezlerinin çalışma saatlerinin düzenlenmesi için görüşlerini dile getiren Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, gelinen son noktada değişen bir şey olmadığını, hala esnafı koruyan bir düzenleme yapılmadığını dile getirdi. Bir öz eleştiride de bulunan, odalar olarak başarılı olamadıklarını, iktidarlar üzerinde yeterince kamuoyu baskısı oluşturamadıklarını belirten Yançıl, “Bu öz eleştiriyi de yapmak zorundayım” derken, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nda ki yetersizliğin de bu başarısızlıkta payı olduğunu, odaların yetkisiz olduğunu vurguladı.

‘YILLARDIR SÖYLÜYORUZ’

Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, bütün uğraşılarına rağmen; büyük marketler ve alış veriş merkezlerinin yerleri ve çalışma saatleri ile ilgili bir düzenleme yapılmadığını belirterek, “1997 yılında oda başkanı olduğum yıllardan bu yana dile getirdiğimiz bir konuydu bu… Büyük market zincirlerinin çalışma saatlerinin düzenlenmesini talep etmiştik.

Büyük marketlerin her gün geç saatlere kadar ve pazar günü de açık olması, çevresinde sadece bakkallara değil; kasaba, manava bütün küçük esnafa zarar veriyor demiştik.

Marketler şehir dışını taşınsın demiştik.

Hem yerel yönetimlere, hem de merkezi hükümete, parlamentoya konuyu defalarca ilettik. Bu konuda bir kanun düzenlemesi yok. Sermayesi olan herkes, istediği yere mağaza açıyor…”

‘ALIŞ VERİŞİ DÜZENLEYEN YASA YOK’

Alış verişi düzenleyen bir yasanın olmadığını belirten, Yançıl, “Alış veriş noktalarını, marketlerin ve alış veriş merkezlerinin çalışma saatlerini düzenleyen bir yasa olsun demiştik. Gelin çalışma saatlerini düzenleyelim. AB’ye girmeye çalışıyoruz, AB standartlarını ülkemize getirmeye çalışıyoruz, ama AB standartlarına uymuyoruz. AB ülkelerinde büyük marketler, cumartesi günleri öğleden sonra, normal günlerde akşam saat 18.00’de kapanır. Pazar günleri de bütün gün kapalı olur. Biz de bu düzenlemelerin ülkemizde olmasını istedik, ama yıllardır bunu dile getirsek de olmadı… Tasarılar hazırlandı, ama bir türlü Meclis’e inmedi. Yine bir tasarı var, Meclis’e indi, ama içeriğini bilmiyoruz. Sağdan soldan bazı bilgiler geliyor, beklediğimiz düzenleme olmayacak gibi görünüyor yine. Esnafın işi kolaylayacak diyorlar, ama bilmiyoruz…”

‘ESNAF HEMEN ANAHTARI BIRAKIR’

Esnaf ve sanatkarların kendi el emeği ile, kendi küçük sermayesi ile devlete yük olmadan iş kurduğunu, çalıştığını belirten Yançıl, “Esnaf, dağa çıkmıyor, devletin kapısına dayanmıyor, vergi veriyor. İstihdam sağlıyor, günde 16 saat çalışıyor, varlığını devam ettirmeye çalışıyor.

Anayasa’nın 173. maddesi devletin esnafı koruyacağını söylüyor, ama esnaf büyükler karşısında korunmuyor. Esnafa kredi vermekle iş bitmiyor. Kredi alıp ödeyebilecek esnaf sayısı da çok az. Esnaf,  Bağ-Kur borcunu ödeyemiyor, borcunu ödeyemeyince sağlık hizmeti alamıyor, Borcunu kendi gücü ile ödeyen esnaf neredeyse yok gibi. Borcunu ödeyenler de kazanarak ödemiyor. Elinde ki malını satıyor, yakınları yardım ediyor, öylelikle borcunu ödüyor.

Biz odalar da başarılı olamadık. Yeteri kadar kamuoyu baskısı oluşturamadık. Bu özeleştiriyi de yapmak zorundayım. Bu durumda olmamızda 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nda ki yetersizlik de büyük bir etken. Odalarımız yetkisiz. Bir an önce bu yasa değişmeli.” dedi. Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl,  esnafın durumunu ise, “Esnaf, ayakta durmakta öyle zorlanıyor ki, devlet dese ki, ‘gelin size iş vereyim’ birçok esnaf hemen anahtarlarını devletin kapısının önüne bırakır…” diyerek özetledi. HABER CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.