Balıkesir Merhaba Gazetesi

Esnafın sigortası EKK

Esnafın sigortası EKK
07 Nisan 2015 - 0:03

Genel

Sadece esnafa değil Türkiye ekonomisine de destek

Esnafa bankalarda daha uygun şartlarda krediler veren, ödeme güçlüğü yaşadıklarında destek olan EKK, esnafın can simidi. Bu durum EKK Bölge Birliği mali kongresinde bir kere daha tescillendi.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (EKK) Bölge Birliği Başkanı Erol Ayvaz, esnafa kullandırılan kredi ve takip oranlarının düşüklüğü bakımından en başarılı kooperatiflerden birinin EKK olduğunu belitti. Ayvaz, EKK’nın, bankalardan da düşük faizle ve yapılandırma imkanları ile esnafa büyük destek sağlandığını belirtti.

EKK Bölge Birliği geçtiğimiz hafta sonunda, Otel Basri’de mali kongresini yaptı. Kongrede mali raporlar kabul edildi, yönetim kurulu yıllık çalışma ve denetim raporları oylanarak kabul edildi. Kongrede konuşan EKK Bölge Birliği Başkanı Erol Ayvaz, esnafa verilen desteğin aynı zamanda Türkiye ekonomisine de destek olduğunu vurguladı.

TAKİP ORANI DÜŞTÜ

EKK Başkanı Erol Ayvaz, esnafa verilen kredilerde takip oranının düştüğüne dikkat çekti. Bölgeye bağlı 19 kooperatife 2013 yılı içinde bir yıllık yüzde 4, bir yılın üzerindeki krediler için de yüzde 5 olmak üzere 86 milyon 804 bin TL. lira kredi kullandırıldığını, 31 Aralık 2013 sonu itibari ile Bölgede takibin 23,84, takibin riske oranının ise yüzde 4,61 de kaldığını söyledi.

Ayvaz, 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında ise 19 kooperatif aracılığı ile 123 milyon 393 bin TL. plasman sağlanıp 120 milyon 67 bin 509 TL. tutarında kredi kullandırıldığını bildirdi. Ayvaz, bu krediler için ise kredi takip oranının yüzde 19.75’e gerilerken takibin riske oranının ise yüzde2.99’a düştüğüne dikkat çekti.

ESNAF FAİZDEN KURTULDU

Yapılandırmalar hakkında da bilgiler veren EKK Bölge Birliği Başkanı Erol Ayvaz, 24 Eylül-31 Ekim 2014 tarihleri arasında EKK Merkez Birliği Genel Başkanı A.Kadir Akgül’ün ve yönetim kurulunun ilgili bakanlıktan ön izin almasıyla yapılandırmalar gerçekleştirildiğini. Bu yapılandırmalarla esnafın toplam 5 milyon 753 bin TL. faiz affından yararlandığını açıkladı.

Divan Başkanlığını İbrahim Ejder’in yaptığı mali kongreye Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Halk Bankası Bölge Koordinatörü Ali Gital, Gümrük ve Ticaret il Müdürü Nuray Paköz, ESOB Başkanı Fehmi Erdem, Oda başkanları, Halk Bankası şube müdürleri ve üyeler katıldı. Mali kongre sonunda Halk Bankası Şube Müdürlerine, ESOB Başkanı Fehmi Erdem’e, Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz’e Başarılı Kooperatiflere plaket verildi.cemil yurtman

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.