Balıkesir Merhaba Gazetesi

ET VE SÜT MEKÂNI BİGADİÇ

ET VE SÜT MEKÂNI BİGADİÇ
19 Mayıs 2015 - 9:41

Genel

Bigadiç Et ve Süt Festivali iki gün boyunca düzenlediği yarışmalar ve halk konserleri ile Bigadiçlilere farklı etkinlikler yaşattı. Bigadiç Belediyesinin İlkini düzenlediği et ve süt festivalinin son durağı Cevizli mevkiinde ki etkinlikler oldu. En güzel buzağı yarışmasında birinciliği 1 aylık buzağı aldı. Yöresel et yemeklerinden oluşan lezzetler yarıştı, programa katılan herkese süt, ayran ve kavurma ikram edildi.

Bigadiç’te ilki düzenlenen et ve süt festivaline vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ın eşi Hanımefendi Gülseren Yaman’ında katıldığı programda çocuklar Hanımefendi Yaman ve Vali Yaman ile fotoğraf çektirdi. Çocuklara yakın ilgi gösteren Hanımefendi Gülseren Yaman, çocukların sevgisini kazandı. Çocukların aileleri ise, muhabirimizden ‘Çocuklar kadar bizde mutlu olduk. Bu fotoğrafı bize gönderin evimizin en güzel köşesini süslesin onurlandırsın diyerek mutluluklarını ifade ettiler.

VALİ YAMAN ‘BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ BOZULMASIN’

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlunun Devlet Hastanemizin hizmet açılışını gerçekleştirirken sizleri ziyaret ettik. Daha sonra Avrupa standartlarına uygun mezbahanenin de hayvan pazarı olarak açılışını Tarım ve Hayvancılık bakan yardımcımız Kubbettin Arzu ile birlikte yaptık. İlimiz bir gurur tablosuna şahit oldu Saygıdeğer Başbakanımız ve eşleri ilimizi ziyaret ettiler. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın’ dedi.

BAŞKAN AVCU’HERŞEY BİGADİÇ İÇİN’

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu festivalde yaptığı konuşmada Belediyenin faaliyetlerine değindi. Bigadiç’in sahip olduğu tüm güzellikleri zaman içinde herkese tanıtmayı istiyoruz diyen Başkan Avcu ‘ Bütün Bigadiçlilerle bir olduk. Göreve geleli bir yıl oldu hedeflerimizi ortaya koyduk. Allah hepsini tamamlayıp yapmayı nasip etsin. ilk yıl yapılanları bir kitapçıkta topladık ikinci senenin sonunda bu kitabımız ikinci bir kitapla yaptıklarımızla yenilenmiş olacağız. Bizim sözlerimiz vardı ve onları yerine getirelim diyerek yola koyulduk. İlk işimiz arıtma oldu temizlik önemliydi. Yaşanabilir bir Bigadiç için Bigadiç’in girişi de güzel olmalı dedik. Bigadiç’e iki tarafı çınar, orta yerine de oya ağaçlarını diktik. Bigadiç’e gelen ıhlamur, çınar, 3bin 500 oya ağacı, arasından geçerek Bigadiç’e girsin istedik. Gayretimiz yeşil bir Bigadiç için ’dedi.

SÖZ VERDİK YAPIYORUZ

Tarımsal faaliyetleri, yapılan yol çalışmalarını anlatan Başkan Avcu, 850 metrekarelik bir alana Bigadiç Halk Eğitim Milleğitim ve Kültür Merkezini inşa ediyoruz ödeneğimiz geldi. Bu sene temelini atacağız’ dedi. Bigadiç aynı zamanda bir termal merkezi.4 yıldızlı prestij bir merkez olacak GMKA Baü ile projemizi sunduk. Bigadiç gelişiyor değişiyor. Modern bir mezbaha kazandıralım dedik ve Bölgenin en büyük mezbaha nesini Bigadiç’e kazandırdık. Hayırlı uğurlu olsun. Ramazan öncesinde tüm camilerimizi pırıl pırıl yıkayıp temizleyeceğiz. Öğrencilerimize elimizden gelen yardımı yapacağız diye söz verdik ve sözümüzü tutuyoruz. Yağcılar Yolumuzun yüzde 80’i duble olacak şekilde İlyaslara kadar ulaşma hedefindeyiz.’ şeklinde konuştu.

BİRLİK OLMA GÜNLERİMİZ ARTACAK

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu gönlümüz her gün sizlerle iç içe olmak diyerek festivalimizde ki bu coşkuyu ve sizlerin katılımı ile birlikteliğimizi 4 Eylül’de de toplu sünnet şölenleri ile devam ettirmek istiyoruz. Buradan sesleniyorum öncü olacak sizlersiniz merkezimizden köylerimizden gelin bugünümüzde de bizimle olun’ dedi. Festivalin sonuna doğru yemek yarışması düzenlendi. Bigadiç’in et ürünlerinden elde edilen lezzetler yarıştı. Bigadiç güvecinden ,Bigadiç Oğlağına kadar hazırlanan birbirinden özel yemekler için hazırlayan hanımlarda oldukça büyük bir heyecan yaşadılar. Mesleki ve teknik eğitim merkezi folklor ekibi gösterileri, ve ilköğretim öğrencilerinin halkoyunları gösterileri de yapılan festivalde paramotorlarda çocukların ilgisini çekti. SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.