Balıkesir Merhaba Gazetesi

EVİNİZDE HIRSIZ VAR!

EVİNİZDE HIRSIZ VAR!
24 Mart 2016 - 0:29

Genel

EVİNİZDE HIRSIZ VAR!

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, yemlerdeki Mikotoksinlerin süt ineklerine zararları konulu üreticilere yönelik bir toplantı düzenledi.

Balkonuk Center’de düzenlenen üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısında Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Kemal Çakırca, yapılan çekilişlerle pekçok üreticiye buzağı maması, yem, meme dezenfektanı vb hediyeler dağıttı.

ÜRETİCİLER PÜR DİKKAT DİNLEDİ

Toksin Bağlayıcılar adı altında sunum yapan Ziraat Mühendisi Mehmet Çelik, Mikotoksinler evinizdeki hırsız gibidir hergün canınızı yakmadan ve siz farkında olmadan paranızı çalan bir hırsızdır  ön plana asla çıkmaz Sözleri ile, Mikotoksinin ne derece zararlı olabileceğini anlattı. ‘Yüksek riskleri yok etme’ yöntemlerini dile getirdi.

Üreticilerin davetiyelerinde hazırlanan özel numaralara, çekiliş yapılarak hediyeler verildi. Çekiliş sırasında, üreticiler zaman zaman heyecanlandı. ‘Bana çıkmaz diyordum’ diyen bazı üreticiler, şaşkınlıklarını gizleyemedi ve ‘mutlu bir toplantı dönüşü olacak’ yorumları yaptılar.

 

BİRLİKTEN ÜRETİCİ İÇİN ÇÖZÜM PROJESİ

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Sorumlu Müdürü Hasan Dertli programın açılış konuşmasında yemlerdeki Mikotoksinlerin süt ineklerine zararları konusunda Prof. Dr. Ergün Demir üreticilerimizi bilgilendirecek. Birliğim adına hepinizi selamlıyorum’ dedi. Birlik Sorumlu Müdürü Hasan Dertli’nin konuşması sonrasında Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekerriya Erdurmuş ta bir konuşma yaptı. Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş tarım ve hayvancılık konusunun önemine değinerek başladığı konuşmasında, ‘ Bakanlığımızın Balıkesir Damızlık merkez Birliğimiz, Süt Birliklerimiz, Manda Birliklerimizle birlikte bizlerde sürekli olarak gece gündüz sorunlara çözüm için çalışmaktayız. Bakanlığımızın talimatı ile süt tozu yapımı ile ilgili çalışmalar başlamak üzere başladığında Balıkesir adına en azından Süt ile ilgili problemin kalmayacağını düşünüyoruz. Balıkesir Kuvayi Milliye şehri. Devletine milletine fedakârlık yapmış olan bir şehir. El birliği ile son dönemlerdeki sıkıntıları da inşallah hep birlikte çözeriz. Balıkesir kendine yakışan tutumunu her zaman olduğu gibi yine gösterecektir’ dedi.

KIRSALDA HAYVANCILIK ÜZERİNE’

Balıkesir İli Damzılıkve Sığır yetiştiricileri Birliği tarafından düzenelenen toplantıda ‘Süt Sanayi ve peynircilik sanayi atıklarının katma değer yaratacak ürünlere işlenmesi ve çevresel kirlenme risklerinin azaltılmasına yönelik güncel ve bilimsel gelişmler ışığında e-öğrenme esaslı eğitim ve öğretim materyallerinin oluşturulması ve hedef kitlenin eğitilmesi ile ilgili olarak ta projeye afişleri de yer aldı. Üreticilere yapılan bilgilendirmede ‘Mikotoksinler ve Zararları ’anlatıldı. Prof. Dr. Ergün Demir’in yaptığı sunumda Demir üreticilerin sorularını da yanıtladı. Demir, Birlik Müdürümüzün ifade ettiği gibi yetiştirici demek yerine üretici demek daha doğru çünkü herkes yetiştirici olabilir ama üretici olamaz’ dedi. Programda, Üreticiler süt veriminde süt teki yağ fazlalığına karşı yapılabileceklerin olup olmadığı ve yaşanan sıkıntılar noktasında yapılabilecek çözüm önerilerini duymak istediklerini ifade ettiler. Konuşmacı Ergün Demir, Gıda Güvenliğini tehdit eden unsurlar ve yapılabilecekler Balıkesir hayvancılığı, hayvancılık işletmeleri, yetiştirici eğitiminde sorunlar ve çözüm önerilerine yer verdi. Demir şöyle konuştu: Balıkesir’in 1.2 Milyon nüfusu var. Yüzde 35’i kırsalda ve tarım nüfusumuz oldukça fazla. Yaşlı bir nüfusumuz var Çanakkale, Manisa ve Balıkesir olarak.10.10.2010 tarihinde ‘Türkiye’yi doyuran İl çerçevesinde bir şekillendirme yapalım dedik tabi ki bunun üretimle yapılması gerekiyor’

‘EVİNİZDEKİ HIRSIZ’

‘Toksin Bağlayıcılar’ başlığı altında sunum yapan Biomin firmasının satış müdürü Ziraat Mühendisi  Mehmet Çelik mikotoksinler ve hayvan üzerindeki etkileri önlenmesi hususunu değerlendirdi. Mikotoksinler evinizdeki hırsız gibidir. Hergün siz farkında olmadan paranızı çalar’ dedi.  Çelik, önlem almanın önemine dikkat çekti. Yapılan analizleri anlatan Çelik, süt ve besi sığırlarınızın besin ihtiyaçlarına cevap veren, sağlık durumlarını destekleyen ve performanslarını optimize eden sürdürülebilir ruminant yemi çözümleri anlattı. Toplantıya Birlik Başkanı Mustafa Kemal Çakırca, Birlik Müdürü Hasan Dertli, Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Mustafa Yetkin, TKDK İl Koordinatörü Mehmet Zahit Döğdü, Haykoop YönetimKurulu Üyesi Hüseyin Özcan, Veteriner Fakültesi Yard Doç Dr Hasan Atalar ve üreticiler katıldılar. Haber: Semra Aman Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.