Balıkesir Merhaba Gazetesi

EYLEM YAPARIZ

EYLEM YAPARIZ
27 Mart 2015 - 0:04

Genel

ÇAY DERESİ yanında bulunan eski Ziraat Odası’nın ellerinden alınmak istendiğini söyleyen Sözat ‘kavga adamı değiliz ancak hakkımızı da kimseye vermeyiz’ dedi.

 İl Koordinasyon kurulu üyelerinin seçiminin yapıldığı toplantıda İstiklal Marşının çalınmamasına tepki gösterildi. Seçim birincisi Dursunbey olurken (BZO)Merkez 4’ncü oldu.

 

‘Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar’

Balıkesir Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu seçimi Otel Basri’de yapıldı. Tüm ilçelerin Ziraat Odası Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulundu. Toplantıya İstiklal Marşı damgasını vurdu.

Divan Başkanlığı’na Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Erol Ayvaz’ın seçilmesiyle program başlatıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak diyen Ayvaz’a, otel görevlisi Tuncel Kurtgün “Kimse İstiklal Marşını istemedi bu nedenle getirmedim” deyince, Ayvaz, “Biz kendimiz söyleriz” dedi ve saygı duruşu ardından solonda bulunanlar hep beraber istiklal marşını okudu.

ÇİTFÇİ DİNLENMEZ

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula “Cumhuriyetimizin en yüce değerlerinden biri İstiklal Marşıdır. O istedi bu istemedi olmaz. Bu büyük bir hatadır. dedi.Kula’nın bu sözlerinden sonra, divan tarafından Sami Sözat kürsüye davet edildi. Sözat konuşmasında, Koşmak var, yorulmak yok zira karnını doyurmaya çalıştığımız çok insan var. Türk çiftçisi yorulmaz ve dinlenmez” dedi

‘Bu nasıl tarım başkenti’

Sözat, “Biz zaman zaman toplantılarımızı ilçelerde yapıp, sorunları mahallinde çözmeye çalışıyoruz. Balıkesir’in ekonomisine, sanayisine bakıldığında tarımın başkenti deniyor. Ancak ben buna katılmıyorum. Sürdürülebilir ve önümüzü göremediğimiz bir tarım politikası uygulanıyor. Fabrikaların çoğu süt almaktan vazgeçti. Biz hakkımızı aramaya kalktığımızda bize siyaset yapıyor, politika yapıyor diyorlar. Kısacası bizlere ölümü gösterip sıtmayla yaşamaya razı ediyorlar” dedi.

‘Binayı alırsanız eylemler başlar’

“Yakında çiftçi eylemleri başlarsa kimse bir şey demesin biz hak arama politikası yapıyoruz” diyen Sözat, Çay Deresi yanında bulunan eski Ziraat Odası’nın ellerinden alınmak istendiğini de dile getirerek, “Bu eski binanın tapusu belediyeye ait. Ancak bunu alın tadilat yapın, kullanın dediler. Biz de bu tarihi binayı Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurarak aslına uygun olarak restore ettik. Şimdi bu binaya geri verin diyorlar. Bu binayı bizden almaya kalkarlarsa çiftçi eylemleri başlar. Biz kavga adamı değiliz ancak hakkımızı da kimseye vermeyiz” dedi. Ardından İl Koordinasyon kurulu üyelerinin seçimine geçildi. Yapılan seçim sonrası Dursunbey Ziraat Odası’ndan Hüseyin Bulut 95 oyla listenin başında yer alırken, Bandırma Ziraat Odası’ndan Süleyman Dönmez 86 oyla ikinci, Sındırgı ziraat Odası’ndan Halil İbrahim Yılmaz 63 oyla üçüncü, Balıkesir Ziraat Odası başkanı 58 oyla dördüncü ve İvrindi Ziraat Odası’ndan Hasan Hüseyin Koyun 53 oyla beşinci sırada yer aldı ve Balıkesir’i temsil etme hakkına sahip oldular. Seçimlerde 119 delegeden 109’u oy kullanırken bir oy da geçersiz kabul edildi. AHMET İMREN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.