Balıkesir Merhaba Gazetesi

EYT’ye kaynak bulduk…

EYT’ye kaynak bulduk…
DEVRİM DERİN
DEVRİM DERİN( [email protected] )
20
07 Mart 2019 - 8:00

Emeklilikte Yaşa Takılanlar.. Kısaca EYT mağdurları olarak adlandırılıyor hepsi.. En az 25 yıl prim ödemiş. Emeklilik hakkını elde etmiş ama 1999 yılında deprem acısı yaşanırken, dönemin hükümeti tarafından acı sürerken, meclisten tartışılmadan alelacele geçirilen yasayla elde edilen kazanımlar yok edilmişti. Türkiye’de şuan emekli olması gereken 600 bine yakın kişi bu yasadan etkileniyor. İleriki yıllarda şartlarını tamamlayanlarla bu rakam 1.5 milyonu bulacak. Yani büyük bir kesim mağduriyet yaşıyor.

Son dönemde seçimlerinde belirleyenleri arasında yeralacak EYT’liler. Önemli bir oy potansiyeline sahipler. Meclise defalarca yasa teklifi gelmesine rağmen AK Parti ve MHP’nin oylarıyla görüşülmeden önü kesildi. Sebep ise kaymak olmaması. Ama aynı devlet sigorta primi ve vergisini ödeyerek emekli olma hakkını kazanan kişiler yerine Suriyelilere 35 milyar dolarlık bir harcama yaptı. Yine aynı şekilde borcu olan spor kulüplerine devlet desteği yolda. 5 büyüklerin ortalama yaklaık borçları 2’şer milyar dolarları buluyor. Yabancı oyuncular zengin edildi. Üstelik bu futbolcular asgari ücretli kadar vergi ödediler.

Bir diğer kaynak ise inşaat sektöründe yaşanan daralma. Hükümet zora giren inşaatçılar için sıfıra yakın faizlerle destek olma kararı aldı. Milyarlarca dolarlık bir yardım da bu. Diğer yardım ise otomotiv sektörüne yapılacak. Yine bu sektörün öncü kuruluşlarına yaşanan darboğaz nedeniyle sıfıra yakın faizlerle kredilerin kapısı açıldı.

Yani kaynak çok.. bir diğer kaynak ise makam araçlarında Türkiye’de Kayıtlı 112 bin makam aracı bulunuyor. Bunları şoförleri, metotları, bakım paraları da emeklilikte yaşa takılanlar için önemli bir kaynak. Hemde devlete olan borçlarını ödemiş ve haklarını kazanmış bu kişilere ayrılabilecek kaynaklar.

Yani isteyince kaynaktan bol bir şey yok ülkemizde. Yeterki istensin. Bir milletvekilinin bile iletişim giderleri için milyonlar ödenebiliyorsa, emekliliğini hak edenler için ödenecek 7 milyar dolar devede kulak kalsa gerek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.