Balıkesir Merhaba Gazetesi

EYVAH BELİM AĞRIYOR: FITIĞIM MI VAR?

EYVAH BELİM AĞRIYOR: FITIĞIM MI VAR?
16 Mart 2016 - 0:23

Genel

EYVAH BELİM AĞRIYOR: FITIĞIM MI VAR?

 

Doç. Dr. Nilay ŞAHİN

Balıkesir Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.drnilaysahin.com

 

 

Bel ağrısı en korktuğumuz ağrılardan biridir. Ancak bu korku tüm dünya ülkelerinde vardır. Çünkü dünya nüfusunun %65 ile 80’ i hayatlarının bir döneminde bel ağrısından yakınırlar. Gripten sonra doktora başvuru ve işe gidememenin ikinci en sık nedenidir. Bel ağrısı çoğu zaman yaşamı tehdit eden bir sorun olmamasına karşın, gelişmiş ülkelerde iş kaybı ve maliyetler açısından büyük sorun teşkil eden bir sorundur. Bu kadar sık görülen, tekrarlayan ve iş kaybına neden olan sorun belki de basit önlemlerle daha çözülebilir konuma getirilebilir. Bel ağrılarının büyük bir kısmının halen kesin bir tanı ve tedavi yöntemi olmamasına rağmen, çoğu en geç bir ay içinde kendiliğinden gerilemektedir.  Ancak buna rağmen bel ağrısı; oluşturduğu iş günü kaybı, sakatlık tazminatı, tanı ve tedavi maliyeti ile sıkıntılı bir semptomdur.

Bel ağrısı bilinenin aksine bir hastalık değil, bir belirtidir ve çok çeşitli nedenleri vardır. En sık nedenleri; belin aşırı kullanılması, zorlanması ya da travmatize olmasıdır. Bunlar arasında ise büyük çoğunluğu sanılanın aksine bel fıtığı değil bel zorlanması oluşturmaktadır. Aniden gelişen bel ağrısı atağının yaklaşık yüzde 90’nı bir ay içinde iyileşir.  Uzun süre devam eden ağrılar ise altında yatan sebebe bağlı olarak hareket kısıtlılığı gibi nedenlerle sakat bırakabilmektedir. Ayrıca uzun süreli ağrı hareket kısıtlılığının yanında depresyon gibi psikolojik sorunlara yol açıp tüm yaşamı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesinde ciddi düşüşe neden olabilir. Oysa ağrısız bir bele sahip olmak belimizi, omurgamızı tanıyarak, günlük yaşamda doğru kullanarak mümkündür.

Bel ağrınız varsa sıklıkla; bel kaslarının ve bağlarınn zorlanması, bel fıtığı, kireçlenme, bel kayması, omurilik kanalının daralması, omurganın eğrilmesi, doğuştan gelen bazı problemler görülür. Bunlar dışında daha az karşılaştığımız ama daha ciddi olan nedenleri de göz önünde bulundurmalıyız. Bu tip ağrılar sıklıkla uzun süredir olan ve sabah daha belirgin olarak hastayı rahatsız eden, tutukluğun eşilik ettiği ve gece uyandıran ağrı gibi bulgularla kendini gösterir.  Bunlara iltihabi romatizmal hastalıkların bel tutulumu, enfeksiyon hastalıkların bel tutulumu, kemik erimesi sonrası gelişen kırıklar, tümörler ve iç organlardaki bir sorunun bel yansıyan ağrısı örnek olarak verilebilir.

Peki belimiz neden ağrır? Bunları maddeler halinde belirtirsek:

 

Kötü duruş

Fiziksel kondüsyon eksikliği

Sırt, karın ve bel kaslarında güçsüzlük

Düşme, çarpma gibi travmalara maruz kalkma

Omurgada eğrilik olması

Ağır kaldırma

Matkap gibi vibrasyonlu alet kullanımı

Tekrarlamalı hareketleri içeren işlerde çalışmak

Motorlu araç kullanımı

Çeşitli sporlar

Sigara içmek

Öne eğilmek, belden dönmek ve benzeri davranışlar

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak

Sık ağır kaldırma

Fazla kilolar

Aile ve iş hayatında sorunlar

Monoton iş

İş hayatından memnuniyetsizlik

Eğitimsizlik

Düzenli egzersiz yapmamak

 

Yukarıdaki maddelerden kaçı siz de var?

Bir daha ki sayımızda bel ağrılarının tanısı nasıl koyulur ve tedavisi nasıl yapılır sorularımıza cevap arayacağız. Herkese mutlu ve bel ağrısı olmayan sağlıklı günler dilerim…

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.