Balıkesir Merhaba Gazetesi

Facialardan ders almıyoruz

Facialardan ders almıyoruz
07 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Milletvekili Namık Havutça, Soma’daki büyük faciadan ders çıkartılmadığı, Türkiye’de 300 maden ocağında halen büyük bir riskin devam ettiği uyarısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Soma’daki büyük maden faciasından ders çıkartılmayan Türkiye’de halen 300’ünüzerindeki maden ocağında ölüm riski bulunduğunu söyledi. CHP Milletvekili Havutça TBMM Genel Kurulu’nda Soma iş cinayetleri sonrası devam eden iş cinayetlerinin araştırılması için verilen araştırma önergesi üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşmada, “3 Haziran 2014 tarihinde madenlerin geçici süreyle kapatılması, işçi ve iş sağlığı güvenlik önlemleri alınana kadar kapatılan madenlerin bilimsel ve tarafsız kurullar tarafından denetlenmesi, bu denetimler sonrası madenlerin açılana kadar geçen süreçte işçilere aylık maaşlarının devlet tarafından ödenmesini, hatta İşsizlik Sigortası Kanununa göre İşsizlik Fonundan yararlandırılmasını önerdiklerini” ifade etti.

Havutça, Soma faciasını yerinde incelediğini hatırlatarak, “Soma’da gördük, müfettişlerden dinledik ki; ‘Türkiye’deki 300 tane maden zaten bunun gibi, hatta bundan daha kötü’. Bunun anlamı ne arkadaşlar? Yani, Soma’da, Işıklar’da, orada, kazanın yaşandığı yerde 301 yurttaşımız öldüyse bu ölümler devam edecek anlamına geliyor. Etmedi mi?” diye sordu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.