EkonomiGündemTürkiye Gündemi

Fahiş Fiyata Ceza 15 Gün Detayı!

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa teklifiyle, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını içeren kanun değişiklikleri onaylandı

Fahiş Fiyata Ceza 15 Gün Detayı!

Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Cezaları Artırıldı

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasa teklifiyle, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını içeren kanun değişiklikleri onaylandı

Kooperatif Bilgi Sistemi Düzenlemeleri

Kooperatifler Kanunu’nda yapılan değişiklikle, kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerine Kooperatif Bilgi Sistemi’ne (KOOPBİS) veri aktarımı için iki yıl ek süre tanındı. Bu süreçte KOOPBİS yükümlülüklerine aykırı hareket edenlere ceza uygulanmayacak. Düzenleme, 26 Nisan 2024’ten itibaren geçerli olacak.

Rekabet Kanunu Değişiklikleri

Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerle, soruşturmalar daha hızlı ve etkin yürütülecek. Rekabet Kurulu, soruşturmaya başlama kararını 15 gün içinde ilgili taraflara bildirecek ve taraflara iddialar hakkında yeterli bilgi sağlayacak. Taraflar, savunmalarını 30 gün içinde sunabilecekler ve gerekçeleri olması halinde bu süre uzatılabilecek.

Ürün İhtisas Borsaları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nda yapılan değişiklikle, ürün senetleri ve alivre sözleşmelerin ürün ihtisas borsalarında alım satımına ilişkin işlemler düzenlendi. Takas işlemlerindeki mali sorumluluk sınırlı olacak ve alınacak teminatlar Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Fahis Fiyat Ve Stokculuk Cezalari Artirildi

Lisanslı Depoculukta Yeni Cezalar

Lisanslı depoculukta cezalar artırıldı. Ücret tarifesine aykırı hareket eden lisanslı depo işletmelerine ve yetkili sınıflandırıcılara 200 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası kesilecek. Aykırılıkların tekrarı halinde cezalar iki katına çıkarılacak.

Kapalı Pazar Yerlerinde Yeni Kiralama Usulleri

Sebze ve Meyveler Ticaretinin Düzenlenmesi Kanunu’nda yapılan değişiklikle, kapalı pazar yerlerindeki satış yerlerinin kiralanması usulü değiştirildi. Yüksek kiraların önüne geçilmesi amacıyla sınırlı ayni hak yöntemi kaldırılarak, yalnızca tahsis usulü getirildi.

Anonim Şirket Düzenlemeleri

Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri, başkan ve başkan vekillerinin görev süreleri 3 yıla uyumlu hale getirildi. Üst düzey yöneticiler dışında kalan kişilerin atanması ve görevden alınması yetkisi yönetim kuruluna devredilebilecek.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Değişiklikleri

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan düzenlemelerle, malları süresinde teslim etmeyenlere ve satış sonrası hizmet yeterlilik belgeleri bulunmayan üretici ve ithalatçılara ağır para cezaları getirildi. İnternet ortamındaki aykırılıklar için içerik çıkarılması ve erişim engellenmesi kararları Reklam Kurulu yetkilerine dahil edildi.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapılmasına yönelik cezalarda artış yapıldı. Aykırı hareket edenlere 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar ceza verilecek ve bu işletmelerin iş yerleri kapatılabilecek.

TBMM Genel Kurulu Toplantısı

TBMM Başkanvekili Celal Adan, teklifin kabul edilmesinin ardından birleşimi, 28 Mayıs Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere kapattı.

Ayvalık’ta Yaz Sezonu Öncesi Esnafla Toplantı

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu