Balıkesir Merhaba Gazetesi

Farklılıklara Saygı Duyuyorum

Farklılıklara Saygı Duyuyorum
31 Mart 2015 - 0:03

Genel

Günlük yaşamınızda engelli bireylerle muhakkak karşılaşmışsınızdır. Kimi süre elindeki beyaz bastonuyla yürüyenleri, kimi süre işaretlerle etrafındakilere derdini anlatmaya çalışanları, tekerlekli sandalye ile kaldırımları ve birçok engelleri aşmak amaçlı zahmet çekenleri, tuhaf tavırlarına bakarak güldüğünüz kişileri görmüşsünüzdür.İşte bu bireylerin ne benzeri dertleri, sorunları var?Acaba eğitim görüyorlar mı, eğitim görmeleri amaçlı neler yapmak gerekir hiç düşündünüz mü?

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve yaşamlarını kolaylaştırabilmek amaçlı inanın küçük yada büyük tüm bireylerin yapabileceği birçok şey vardır. Mesela çevre düzenlemelerinin engelli bireylere uyumlu biçimde yapılması, gündelik yaşamımızda bir çok defa kullandığımız alışveriş merkezlerinin engelli bireylere uyumlu olarak tasarım edilmesi, trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması engelli bireylerimizin yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır.

Sabiha Gökçen Anaokulu, Arılar Sınıfı öğrencileri Değerler Eğitimi kapsamında işledikleri “Farklılıklara Saygı Duyuyorum” projesinde görme problemi yaşayan, ama ailesinin de desteği ile okuyarak öğretmen olan Göksel Ersöz’ü misafir ettiler. Ersöz’den yaşam hikayesini dinleyen öğrenciler engelli bireylere nasıl yaklaşılması gerektiğini de öğrendiler.

ELİF SERTEL: Azimli olmak çok güzel. Çalışırsak azimli olursak başaramayacağımız hiç bir şey yok. Göksel Öğretmenimiz en güzel örneklerden birisi. Az görmesine rağmen okulunu başarıyla bitirmiş ve öğretmen olmuş.

ELA NAZ SAĞLIK: Böyle bir proje içinde olduğumuz için mutluyum. Azimli olmak lazım. Bir de engeli olduğu için insanları ayırmamamız lazım.

TALHA AKKUŞ: Şaşırdım ama çok mutlu olsum. Az görmesine rağmen içine kapanmamış ve daha çok azimle çalışmış ve başarmış. Ben engelli bir birey gördüğümde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

MAHİR CİHAN: Özürlü insanlara yardım ediyorum. İşlerini kolaylaştırmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Göksel öğretmenim de en güzel örnek bence. Azmin yapamayacağı hiçbir şey yok.

ATAKAN TURGUT: Ben de Göksel öğretmeni dinlediğim için çok mutluyum. Şaşırtıcı ve gurur duyulacak bir hayat hikayesi var. Herkese örnek olmalı bence.

ARDA YILDIZ: Bende öğretmen olmak istiyorum. Göksel öğretmenimi de örnek aldım. Çok mutlu oldum hikayesini dinlediğim ve onun başarılı olduğuna.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.