GündemEkonomiTürkiye Gündemi

Fatih Karahan kimdir ?

Fatih Karahan kimdir ?

Fatih Karahan’ın hayatı ve kariyerine dair yapılan araştırmalar, Eskişehir doğumlu olan Karahan’ın 1982 yılında dünyaya geldiğini ve 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olduğunu ortaya koymaktadır.

Karahan, akademik yolculuğunu sürdürerek 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Profesyonel kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak adım atmış, bu kurumda 2022 yılına kadar İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yapmıştır.

Fatih Karahan, Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev alarak akademik birikimini paylaşmıştır. 2022 yılında ise Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başlamış ve Kasım 2022’de Başekonomist pozisyonuna atanmıştır.

Son güncel bilgilere göre, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır. Bu görevle birlikte Karahan, Türkiye’nin ekonomi politikalarının şekillenmesine katkıda bulunma sorumluluğunu üstlenmiştir. Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu