Gündemİlçe Haberleri

Fatih’in Komutanı Balıkesir’de Anıldı

İstanbul'un fethinin yıl dönümünün yaşandığı bugünlerde, Fatih Sultan Mehmet'in komutanlarından biri olan Zağnos Mehmet Paşa'nın Balıkesir'deki türbesi Türk bayrakları ile süslendi.

Fatih’in Komutanı Balıkesir’de Anıldı

Fatihin Komutani Balikesirde Anildi 1
Fatih’In Komutanı Balıkesir’De Anıldı

Türk Bayrağı İle Donatıldı

Balıkesir’in merkezinde, adına yapılmış caminin bahçesinde bulunan türbe, Cuma namazını kılan vatandaşlar tarafından ziyaret edilerek dualarla anıldı. Türbenin kırmızı beyaz bayraklarla süslenmiş olduğunu gören vatandaşlar, İstanbul’un fethini hatırlayarak dua ettiler.

Fatihin Komutani Balikesirde Anildi 2
Fatih’In Komutanı Balıkesir’De Anıldı

“Zağnos Mehmet Paşa’yı Balıkesirliler unutmadı”

Emekli öğretmen Zekai Karacabey, konuyla ilgili duygularını şu sözlerle dile getirdi: “İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Mehmet Paşa’yı Balıkesirliler unutmadı. Kendisi Balıkesir’e gelerek bu muhteşem camiyi yaptırmış. Caminin bahçesinde de türbesi var, halen ziyaret ediliyor. Biz onu sonsuza dek minnetle anacağız. Fethin yıl dönümü dolayısıyla bayraklarla donatılmış. Kendisi büyük bir zat. Allah razı olsun.”

Zağnos Mehmet Paşa Kimdir?

Zağnos Mehmet Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli komutanlarından biri olarak biliniyor. Balıkesir’e yaptığı hizmetler ve inşa ettirdiği cami ile şehirde derin izler bırakan Paşa, vefatından sonra da halk tarafından minnetle anılmaya devam ediyor. İstanbul’un fethi gibi önemli bir olayın yıl dönümünde, Paşa’nın türbesinin bayraklarla süslenmesi, vatandaşların tarihi olayları ve şahsiyetleri anma geleneğini sürdürdüğünü gösteriyor.

Haber: İHA

Balıkesir Zağnospaşa’yı Andı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu