Balıkesir Merhaba Gazetesi

FAYDASINI BİLİN ANANAS YİYİN

FAYDASINI BİLİN ANANAS YİYİN
Serap Tetik Acar
Serap Tetik Acar( [email protected] )
230
27 Ağustos 2019 - 8:19

Bir ananas yemeye ne dersiniz? Neden mi sağlığa faydası saymakla bitmeyecek diyebileceğimi,z bir meyve ananas.Bugün sizler için faydalarını şöyle sıraladım.Okumaya ne dersiniz? Sağlıklı bir hafta ve bol ananaslı günler dilerim.
Ananas, tropik lezzeti ile herkesin sevdiği farklı bir meyve. Vücudumuza faydaları saymakla bitmeyen ananas, özellikle diyet yapanların kahvaltılarına eşlik eden, tatlı krizlerini bastıran, C vitamini deposu bir besin. Ananas ayrıca bromelain bakımından zengin. Bu madde, proteinin faydalarından yararlanmaya yardımcı olan bir enzim. Bromelain kanser hücreleri ile, fluoroürasil-S’den daha iyi savaşıyor. Floroürasil-S son zamanlarda kanseri tedavi etmek için kullanılan madde. Bu bakımdan ananasın kanser hücreleri ile savaşan muhteşem bir besin olduğunu söylüyor uzmanlar.Ananasın Faydaları
*Ananas Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.*Güçlü Kemikler İçin faydalı Zengin miktarda içerdiği manganez, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Günlük bir fincan ananas tüketimi vücudumuza ortalama %73 manganez sağlar*Sağlıklı Dişler İçin Ananas: Ananasın diş sağlığı için de önemli bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. İçerdiği zengin besin kaynaklarıyla diş minelerini güçlendirir ve çürümeyi önler* (Sarı Nokta): Bir göz problemidir. Genelde yaşlanmayla ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Ananasın içerdiği zengin miktardaki beta karoten bu sorunun çözülmesine önemli ölçüde yardımcı olur ve göz sağlığını korur*Sinüzit, Boğaz Ağrısı, Gut ve Şişkinliklere İyi Gelir: Ananas özellikle sinüziti önleyen bromelain maddesi açısından çok zengin bir meyvedir. Bu madde yardımıyla sinüzitin tedavisinde etkilidir. Bunun yanında gut, boğaz ağrısı ve şişliklere iyi gelir.
Cilt Sağlığı İçin Ananas: Günlük olarak tüketilen bir miktar ananas birçok hastalıktan korunmanın yanında cilt sağlığımız açısından da çok önemlidir. İçerdiği besinler yardımıyla ve antioksidan özelliği ile deride meydana gelen enfeksiyonları önler. Akne problemine karşı etkilidir. Cildi güçlendirici özelliği vardır. Zengin C vitamini içerdiği için cildin yaşlanmasını geciktirir. Hücrelerin ve dokuların yenilenmesini sağlar. Özellikle göz kenarlarındaki sorunlar için bir miktar ananas suyunu 10 dakika boyunca bu kısıma uygulayabilirsiniz. Ayrıca çatlaklar ve kuruma için faydalıdır.
Saç Dökülmesini Engeller: Ananas içerdiği yüksek derecedeki C vitamini yardımıyla saç dökülmesine engel olur. Ananas suda çözülebilen zengin bir vitamin kaynağıdır. Taze olarak içilen ananas suyu dökülen saç problemine yardımcı olabilir. Ayrıca saç köklerini besler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.