Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Fetih işgal değildir’

‘Fetih işgal değildir’
01 Ocak 2015 - 0:06

Genel

Mekke’nin fethinin 1384. yıldönümünde AHP’de açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Ersin Güçlü, “Fetih sonradan olma ilahlara reddiyedir” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Balıkesir Şubesi Mekke’nin fethinin 1384. yıl dönümü nedeniyle Ali Hikmet Paşa ( AHP) meydanında basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Balıkesir Karesi Mehteran takımı vatandaşlara bir konser verdi. Anadolu Gençlik Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Ersin Güçlü AHP Meydanında yaptığı açıklamada Mekke’nin fethinin 1384. yıl dönümünü dernek mensupları olarak Türkiye genelinde 81 şubede yaklaşık 600 noktada aynı anda kutladıklarını söyledi.

Güçlü, “Fetih bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığı ile silinmesidir. Fetih sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninin adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır” dedi. Güçlü, fethin işgal olmadığını, bir ırkın diğer ırka saldırıp sömürmesi olmadığını, inanç ve düşüncelerin zorla değiştirilmesi olmadığını, zenginlikleri sömürmek olmadığını belirtti. Güçlü, “Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımızı kültür emperyalizminin yanında değil, fetih ruhunun yanın da durmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.