Balıkesir Merhaba Gazetesi

Fransız sanatçılar Ayvalık’ta üretti

Fransız sanatçılar Ayvalık’ta üretti
1
12 Nisan 2019 - 14:16

Ayvalık ilçesinse Karagöz Sanat Evi’nin davetlisi olarak ilçeye gelen illüstrasyon sanatçısı Geneviève Marot ve tiyatro sanatçısı, senarist, yönetmen Jean-Michel Frémont sanatseverlerle buluştu.

Ayvalık’ta faaliyet gösteren Karagöz Sanat Evi, Fransız sanatçılar illüstrasyon sanatçısı Geneviève Marot ve tiyatro sanatçısı, senarist, yönetmen Jean-Michel Frémont’u sanatseverlerle biraraya getirdi. Etkinlikte Marot’nun, ‘Madagaskar’da on iki Dolunay’ isimli son kitabının tanıtımı yapılırken, sanatçılar, Fransızca yapılan sunumun ardından katılımcılarla sohbet etti.

MADAGASKAR’DA BİR AKERDEONCUNUN HİKAYESİNİ AYVALIK’A TAŞIDI

Bir Ayvalık hayranı oduğunu söyleyen İllüstrasyon sanatçısı Genevieve Marot, Ayvalık’a en son geldiği 2005 yılında zeytin hasadı ve taş kahvenin çizimini gerçekleştirdiğini belirterek , “81 yılından beri Türkiye’yi tanıyorum. Ayvalık beni etkiledi. Değişim olduğunu gördüm ama yıkıntı olan yerler de var. Şehrin güzel insanları var ve istiyorum ki şehir kendini daha toparlamalı ve daha iyi bir ortam içinde olmalı” dedi. Seyahatlere gidip çizim yaptığını belirten Genevieve Marot, “Hem kendi yerelimde hem de uluslararası çalışmalar yapıyorum. 2010’da keşfettiğim Madagaskar hakkında bir kitap hazırladım. 7 yılda 13 sefer gittim. Madagaskar’da Mikea adlı etnik bir müzik grubunu çizdim. Bu grupta yaşlı bir akordeoncunun ve ormanda, susuz yaşayan insanların hikâyesini derinlemesine edebiyat yapmadan anlattım. Geçen sene bu konuda yayınlanan kitabımı Ayvalık’ta yaşayanlarla paylaşmaktan mutluluk duydum.” dedi.

Tiyatro sanatçısı Jean Michel Fremont ise “Ayvalık’ta insanların bizi karşılamaları çok hoştu. Çok sakin bir halk, kendinden emin yaşıyorlar. Ayvalık’ta bir sürü proje ortaya çıktı. Ayvalık’ın dünyadaki sanatçılar için proje üretim merkezi olabileceğini düşünüyorum. Genevieve, Madagaskarla ilgili yeni kitabına Ayvalık’ta başladı, ben de yabancı düşmanlığını konu alan tiyatro piyesimi burada tamamladım. Ayvalık ziyaretimizin bizim için çok verimli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.