Balıkesir Merhaba Gazetesi

FÜTÜRİZM VE NAZIM

FÜTÜRİZM VE NAZIM
Taylan Kuşdoğan
Taylan Kuşdoğan( taylankusdogan@gazetemerhaba.com )
85
04 Temmuz 2019 - 8:53

Merhaba değerli okurlar birkaç haftadır gündemin yoğunluğu ve önem arz eden birçok konu olduğu için edebiyatla ilgili yazmaya birazcık ara vermiştik. Bu arada da gündeme dair birkaç kelam etmiştik.
Bu gün yeniden edebiyatla ilgili birkaç kelam etmenin yerinde olacağını düşündüm. Şimdi hafiften lise yıllarına gidelim. Hani bize şu öğretilen akımlar vardı. Sembolizm, realizm, romantizm… Bu akımların en farklılarından birine değineceğiz. Füturizm. Lise yıllarında hep makine sesleriyle kodladığımız ve bu şekilde aklımızda tutmaya çalıştığımız bir akımdı fütürizm. Türkçe karşılığı gelecekçilik. Elbette biz var olan ve hala devam eden ezberci anlayışla ve sadece çoktan seçmeli sınavlara odaklanan bakış açısıyla bu birbirinden dolu konuları hep birkaç kelimeye sıkıştırmıştık. -Burada elbette ne lise öğretmenlerimiz suçlu ne de bizler suçluyuz. Suçlu olan belli.- İşte o birkaç kelimeye sıkıştırdığımız edebi akımlardan birine bakalım acaba birkaç kelimelik bir ezbere sığar mı? Fütürizm dediğimiz şey sadece bir makine sesinden ibaret değildir. Öncelikle bunu ifade etmekte yarar var. Bu akım F.T Marinetti öncülüğünde İtalya’da ortaya çıkan bir akımdır. Akımın çıkış noktası modern yaşantının doğuşudur. Burada sanayi inkılabı ve peşi süre gelen Kapitalizm de etkili elbette.Bu akım bir bakıma edebiyatı durağanlıktan çıkarmak ister. Akımın temsilcileri sanatta ve edebiyatta sürekliliği ve değişkenliği savunurlar. Bu yönüyle de edebiyattaki geleneksel ölçüleri terk ederler ve ölçüsüz kafiyesiz şiirler yazarlar. Her ne kadar akımın kurucusu Marinetti olsa da en güçlü temsilcisi Rus edebiyatının değerli İsimlerinden Mayakovski’dir. Bizde ise koca çınar Nazım Hikmettir bu akımın temsilcisi. Zaten nazım deyince aklımıza hece ölçüsü ve geleneksel kafiye anlayışından vaz geçmek gelmez mi? Fütürizmin temsilcilerinin en sevdiği söz ‘Kelimelere Özgürlük’ sözüdür. Zaten akımın temel anlayışları içerisinde ‘Cesaret, İsyan, kavga’ gibi kavramlar önemli yer tutar.Bu yönüyle de özgürlük teması perçinlenmiş oluyor. Farklı bir hayat tarzının mümkün olabileceği. Geleneksel kalıplardan kurtularak değişen dünyaya göre edebiyatın da değişmesi anlayışı Fütüristlerin temel yoludur. Bu yönüyle diyalektik ile de örtüşen bu kavram aynı zamanda bilimsel bir çizgiyi de benimser. Şimdi hemen tepki vermeyin. Bilimle ne alakası var demeyin. Çok alakası var süreklilik, değişim, diyalektik. Bunlar bilimin olmazsa olmazları değil midir?
Ne demiş Nazım Usta;
Trrrum,
Trrrum
Trrrum
Trak tiki tak
Makinalaşmak
İstiyorum
Beynimden etimden iskeletimden
geliyor bu!
Her dinamoyu
altıma almak için
çıldırıyorum!
….
Trak tiki tak
Makinalaşmak
İstiyorum.
Son olarak sormak gerekiyor; değişim,modern dünya süreklilik, özgürlük gibi kavramlar sadece makine sesine sığdırılabilir mi?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.