Balıkesir Merhaba Gazetesi

GAZETECİLER İŞSİZ KALACAK

GAZETECİLER İŞSİZ KALACAK
12 Kasım 2014 - 0:03

Genel

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung  vakfı ile ortaklaşa düzenlediği 73. Yerel Medya Semineri’nde gazetecilerin, siyasetçilerin peşinde koşması yerine; ‘dik durması’, aynı çatı altında örgütlenmesi,  tavsiye edildi.  Basın-İlan Kurumu’nun yerel gazetelerin birleşmesi çağrısına da dikkat çekildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin(TGC) Ankara’da  Konrad Adenauer Stiftung(KAS) vakfı ile ortaklaşa düzenlediği 73. Yerel Gazetecilik Semineri’nde gazetecilerin dağınık bir örgütlenme içinde olması yerine tek çatı altında toplanması çağrısı yapıldı. Basın-İlan Kurumu’nun yerel gazetelerin birleşmesi önerisi de tartışıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, 73. Yerel Gazetecilik Semineri’nin kapanış konuşmasında; “Türkiye’de gazetecilerin birliğe, dayanışmaya ihtiyacı var. Siyasete bulaşmanın, siyasetçilerin peşinde dolaşmanın zamanı değil. Her ilde 4- 5 gazetecilik örgütü kurmanın da zamanı değil. Birbirimizle dayanışmak, birbirimize güvenmek zorundayız. Bunu gerçekleştirmek zorundayız” dedi. Konuşmasında yerel basının sorunlarını da ele alan Başkan Olcayto; “Yerel basında, Basın İlan Kurumu’nun isteğiyle gazetelerin birleşmesi söz konusu. Birleştirme görünüşte iyi bir şey, ancak birleşmenin getirdiği birçok sorun var. En önemlisi de pek çok meslektaşımızın işsiz kalması.  5 ayrı gazete tek bir gazete oluyor. 5 gazetenin kadrosu toplamda 15 kişi ise 5 kişiye düşüyor. Keşke yerelde bir kooperatif kurarak, hiç araya kamu kurumu girmeden bu işi yapabilseydik çok daha iyi olurdu. Ayrıca yerelde gazetelerde de sendika olmalı. Sendikadan korkmamalı. Sendika yerelde yaygınlaşsa basın özgürlüğü ve gazetecilerin hakları konusunda çok daha hızlı yol alınır” diye konuştu.

HABER YAZMAK DA ANLATILDI

Seminerde haber yazma teknikleri konusunda da bilgiler verildi. Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Niyazi Dalyancı, “haber yazım kuralları” konusunu örneklerle anlattı. Niyazi Dalyancı konuşmasında şu noktalar dikkat çekti: “Demokratik sistemlerde ülkeleri yöneten yasama, yürütme, yargı erklerinin işlerini doğru dürüst yapıp yapmadıklarını izleyecek olan dördüncü kuvvet basındır. Amaç, halkın doğru seçim yapabilmesi için kendisini yönetenler hakkında doğru bilgi edinmesidir. Medya, gerçeklerle halkın arasında köprü kurar. Haber, kimi kişilerin yayımlanmasını istemedikleri bir şeydir. Gerisi reklamdır. Her okuduğumuz habere böyle bakarsak daha iyi değerlendirebiliriz. Haber yazarken de bazı altın kuralları unutmamak gerekiyor. Örneğin, habere alıntıyla başlamayın. Haberin özüne giriş paragrafında yer verin. Yorum katmayın. Cümlelerin edilgen değil etken çatılı olmasına dikkat edin. Haberi de soruyu da sözcüklere boğmayın. Klişe sözlerden kaçının.”

HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.