Balıkesir Merhaba Gazetesi

”Gebe Kadınlar Kış Aylarında Su İçsinler”

”Gebe Kadınlar Kış Aylarında Su İçsinler”
16 Ocak 2023 - 12:01

”Gebe Kadınlar Kış Aylarında Su İçsinler”

 

Kış mevsiminde havaların soğuması ve güneş etkisinin azalmasıyla üst solunum yolu hastalıklarıyla birlikte enfeksiyonlar daha sık görülüyor.

 

Enfeksiyonlardan en çok  anne adaylarının etkilendiğini kaydeden Op. Dr. Ali Metin Celep, gebelerin hem kendileri hem de bebekleri için bu dönemde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Kış mevsiminde havaların soğuması ve güneşin etkinliğinin azalması nedeniyle insanların enfeksiyonlara açık hale geldiğini kaydeden Medicana Sağlık Grub Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ali Metin Celep, anne adaylarının enfeksiyon konusunda en riskli gruplar arasında yer aldığını söyledi. Bu dönemde anne adaylarının kış hastalıklarından korunmak için önlem almaları gerektiğini belirten Op. Dr. Ali Metin Celep iha’ya, “Bunun için de kendi depolarında eksik olan vitamin ve minerallerin tamamlanması kış döneminde onların halsiz düşmelerini ve enfeksiyonlardan korunmalarını sağlar” dedi.

 

Kış mevsiminde beslenme direnci artırır

Celep, “Vücut direncini arttırmak için demir ve C vitamini içeren gıdaları tüketmek önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerden lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketmeleri önemlidir. Bu sebzeler içerdikleri bol miktarda demir sayesinde gebelerin hastalıklara olan direncini artırır. Bunun yanında sebzelerin içindeki lifler sayesinde bağırsak hareketleri düzenlenir ve kabızlık engellenir. Ayrıca anne adaylarının mandalina, portakal gibi meyveleri tüketmesi, içerdikleri bol miktarda C vitamini ile gebenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Bütün bu önlemlere rağmen hastalanan gebelerin dikkat etmeleri gereken en önemli husus istirahat ve yeterli su tüketimidir. Ateş, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi semptom gösteren gebeler Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorlarının da yönlendirmesiyle Kulak, Burun Boğaz, Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları bölümlerine başvurmaları; hekimlerin önerdiği ilaçları kullanmalıdırlar. Düşünülenin aksine ‘gebeler ilaç kullanamaz’ diye bir şey yoktur. Gebe olduğunuzu bilen bir doktorun yazdığı ilaçlar, gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ama doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç, özellikle anti-gribal ilaçlar kullanılmamalıdır. Burun tıkanıklığı için buruna okyanus suyu uygulamak, yüksek yastıkta yatmak; ateş için doktor önerisiyle parasetamol içerikli ilaçlar kullanmak faydalı olabilir”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.