Balıkesir Merhaba Gazetesi

 Gece tabela operasyonu

 Gece tabela operasyonu
17 Eylül 2014 - 0:03

Genel

03

 

Kamuoyunda çok tartışılacak bir kararla Fethullah Gülen cemaatinin dersanelerinden olan Körfez Dersanelerinin tabelaları Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibi tarafından  gece operasyonu ile indirildi.

‘HUKUK DIŞI BİR UYGULAMA’

Zağnos-Körfez Dersaneleri Genel Müdürü Mahmut Şahin, “Binanın boşaltılması için noter aracılığı ile yazı geldi. İtiraz ettik, hukuku işletin dedik. Bu defa da tabelaları indirin dediler. İzinsiz astığımızı söyledikleri tabelalar da yıllardır orada duruyordu. Şimdi ne değişti” dedi.

 

AVUKATLAR TARTIŞTI

Dersane avukatı Mehmet Ali Yılmaz da, “hiçbir mahkeme kararı olmadan nasıl böyle bir şey yapılıyor anlamak mümkün değil” dedi. Yılmaz, bir ara yan tarafta bir kafede oturmakta olan Vakıf  avukatı Birol Şahin’le tartıştı. Yılmaz, hukuk dışı bir girişim yapıldığını yineledi.

Mekik sokak girişinde önceki gece bir tabela operasyonu vardı. Fethullah Gülen cemaatinin dersanelerinden olan  Zağnos-Körfez Dersaneleri’nin tabelaları Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından indirildi. Kamuoyunda; 17 Aralık operasyonu sonrasında cemaat-hükümet arasında başlayan sert çekişmenin bu olayda etkili olduğu görüşü ağırlık kazandı. Dersaneyi binadan çıkartmak isteyen bina sahibi Müsbet ve Manevi İlimler Vakfı’nın başkanının Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur olması, Uğur’un aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı ve tabelayı indiren kurumun ise Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibi olması ilginç bir durum ortaya koydu.

 

OLAY NASIL GELİŞTİ

Binanın sahibi olan Müsbet ve Menevi İlimler Vakfı, binada 1998 yılından bu yana kiracı olan ve sözleşmesi biten dersaneye sözleşmeyi yenilemeyeceği ve binayı tahliye etmesi için ihtarname gönderdi. Kiracı itiraz edip çıkmayınca bu defa dershaneden tabelalarını indirilmesi istendi. Tabelalar indirilmeyince de Büyükşehir Belediye İtfaiye ekipleri, tabelaları söktü. Bu işlem sırasında ise Zağnos-Körfez Dersaneleri Genel Müdürü Mahmut Şahin, “Hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir şey yapılıyor. ‘Ben yaptım oldu’ mantığı içerisinde tabelalarımızı söküyorlar. Hiçbir mahkeme kararı yok. Polisi çağırdık, polis tutanak tutmaktan imtina etti” dedi.

Dershane avukatı Mehmet Ali Yılmaz da, olayın tamamen hukuk dışı olduğunu belirtti. Yılmaz, “hiçbir mahkeme kararı olmadan nasıl böyle bir şey yapılıyor anlamak mümkün değil” dedi. Yılmaz Vakıf  avukatı Birol Şahinle de tartıştı. Zağnos-Körfez Dersaneleri Genel Müdürü Mahmut Şahin, “bize binanın boşaltılması için noter aracılığı ile yazı geldi. İtiraz ettik, hukuku işletin dedik. Bu defa da tabelaları indirin dediler. Hiçbir hukuki girişim yapmadan, ortada bir mahkeme kararı olmadan bu uygulamayı başlattılar. Hiçbir hukuki girişim yapmadan keyfi bir iş yapıyorlar. 1998 yılından bu yana sözleşmemiz var. Geçtiğimiz ağustos ayında sözleşme bitti, fakat sözleşmenin 9. maddesinde ‘taraflar kira artışında anlaşırlarsa sözleşme otomatikman uzar’ diye bir madde var, ama bu madde de uygulanmadı. Kira konusunda hiçbir talep gelmedi. İzinsiz astığımızı söyledikleri tabelalar da yıllardır orada duruyordu. Şimdi ne değişti” dedi.

 

TABELALAR YILLARDIR ORADA

Dershane avukatı Mehmet Ali Yıldız da, tabela indirme girişiminin tamamen hukuk dışı olduğunu ileri sürdü. Avukat Yıldız, yargı kararı olman böyle bir uygulama yapılamayacağını vurguladı. Yıldız, “Mahkemeler var, hukuk var, ama ortada hiçbir yargı kararı yokken böyle bir şey yapılıyor. Bize ‘binanın dışında tadilat yapacağız. Tabelaları kaldırın’ dediler. Polise haber verdik ortada yasal olmayan bir durum var; engelleyin, tutanak tutun dedik, ama hiçbir şey yapılmadı. Bu tabelalar yıllardır duruyor”…

Müsbet ve Manevi İlimler Vakfı Yöneticilerinden Günay Cicibaş ise, 14 gün önce tabelaların indirilmesi için belediye başvurduklarını söyledi. Cicibaş, “tabela asılması sözleşmenin 8. maddesine aykırı ise yıllardır niçin tabelalar indirilmedi” sorusu üzerine ise “O zaman bir sorun yoktu, öyle idare edildi” diye yanıtladı.

VAKIF AVUKATI NE DEDİ:

Musbet ve Manevi İlimler Vakfı Avukatı Birol Şahin, konuyla ilgili olarak, “1998 yılından bu yana dersane binayı kullanıyor. Geçtiğimiz 30 Temmuz tarihinde sözleşme bitti. Biz kendilerine 3 ay öncesinden ihtarname gönderdik. Aslında bir ay öncesinden bildirmemiz de yasal olarak yeterli. Vakıf o binayı öğrenci yurdu olarak yeniden düzenlemek istiyor. O yüzden binada dış yalıtım yapmak istiyorlar” dedi.

Avukat Şahin, sözleşmede yer alan 8. maddeye göre kiracının izinsiz tabela asamaması gerektiğini, bu maddeyi çiğnediğini ileri sürdü. Bu tabelaların ise yılardır durduğu hatırlatıldığında Şahin, “O başka bir şey” demekle yetindi.

NORMAL TAHLİYE DAVASI

Vakıf Avukatı ve aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’den Karesi Belediye Meclisi üyesi olan Birol  Şahin, olayın sadece biten sözleşme gereği binanın boşaltılması talebi olduğunu belirtti. ‘Bir tahliye davası açtık. Yasal hakkımızı kullandık” dedi. Kamuoyunda bu olayın aslında cemaat-iktidar çekişmesinden kaynaklandığı düşüncesi sorulduğunda ise Şahin, “Cemaatle bir ilgisi yok. Vakıf burada yurt yapmak istiyor. Madem dini bir cemaat olduklarını söylüyorlar onlar da bu girişime engel olmasınlar” diye konuştu. HABER: SEVDA KAYGISIZ

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.