Balıkesir Merhaba Gazetesi

GELECEĞİ İLE OYNANAN ÇOCUKLAR İÇİN

GELECEĞİ İLE OYNANAN ÇOCUKLAR İÇİN
29 Eylül 2014 - 0:05

Genel

04

Kim istemez ki çocuğu okuyup iyi bir maaş iyi bir meslek edinsin. Mutlu çalışacak bir işi olsun.Okusun para kazansın bir hayat kursun. Her ailenin arzusu çocuğunun en iyi okulda eğitim alması. 18yaşına dek gençler daha çok ailesinin etkisi altında olur. Dinlemeseler de aile onlar için etkileyici bir faktördür. Okul vakti geldiğinde, okul ve alan seçimlerini aileler çocukları adına yaparlar. Ergenlik dönemindeki yapay geçiş sürecindeki tercihlerin istenmesine karşı çıkan veliler olduğu kadar, uyum sağlayan ve Rol model olan ailelerin kararları çoğunlukla gençler tarafından istemeseler de olgunlukla kabul edilir. Amaç aileyi mutlu etmektir.

İşte bu anlamda özellikle son yıllardaki ekonomik zorlukları iyi analiz edebilen ve öğrencilere doğru meslek seçiminde yol gösterebilen tecrübeli yönlendirme uzmanı,rehberlik hizmetine ihtiyaç vardır.En azından ciddi bir şekilde Türkiye genelinde buna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.  Özellikle Balıkesir’deki rehberlik öğretmenlerinin, öğrencilerin hayatında fark yarattığını düşünürsek, bunun olumlu ve olumsuz izlerinin olduğunu da söylemek lazım. Dolayısıyla Bu uzmanların ve öğretmenlerinde kalitesinin arttırılması için çalışılması gerektiği kanaatindeyim.

Bir öğrencinin hayatındaki en önemli seçimlerden biri olan okul seçiminde, seçimden çok TEOG la yerleşmenin derdinde olan öğrenciler ortada kalmış, çaresizce okumayı istiyor ve bekliyorlarken ve dahi, hangi eğitimin, hangi aşamasını düşünmek gerekiyor diye derin mevzulara dalarken, eğitimcilerin eylemleri ile çalkalanan haberleri takip etmekteyim. Yani konuya muhatap olan iki ana unsurda(eğitende eğitilende) mutsuz. Üzüldüğüm kadar sevindirici haberleri de görme arzusundayım. Yerleştirmeler yapılmış kimi mutlu kimi mutsuzken ve  okul seçimine değinmişken Aileler genellikle okulları ilk önce arkadaş ve yakınlarından aldıkları duyumlara göre değerlendirir. Daha sonra tavsiye üzerine ulaşımı kolay ve disiplin sorunu olmayan okullara başvuru yapmaya çalışırlardı.Bu geçmiş döneme ait sistemin elbette eleştirilebilecek birçok yönü vardı.A ncak ben kendi adıma yeni yerleştirme sisteminin bu eleştirilere cevap verecek düzeyde çözüm üretmekte çok yetersiz kaldığını, hatta sorunu çok daha karmaşık hale getirdiği kanaatindeyim.

HAYAT TECRÜBESİ İLE TERCİH GERÇEK AYNADIR

Galiba bu kaotik dönemde yapılabilecek en doğru davranış rehberlik konusunda uzman olan öğretmenlerimiz ailelerin ilk seçeneklerinden olmalıdır. Üniversite ve meslek seçiminde öğrencinin ilgi duyduğu ve sevdiği alanda eğitim görmesi başarı için önemlidir. Ancak, bir mesleğin değişik alanları olduğu unutulmamalıdır ve eğer ilgi duyulan bir alanda kontenjan sınırlıysa veya iş bulmak zor ise, öğrenci iş imkanı çok daha iyi olan aynı branşta başka bir mesleğe yönlendirilebilir.Hayat şartları bazen insanın planlarını belli bir süre için değiştirmesine yol açabilir. Bu herşeyin sonu değildir. Akıllıca alınan kararlar ileride çok değişik fırsatlar sunar.Bir okul çok iyi eğitim verebilir ancak eğer öğrencilerini yanlış yönlendirirse ve sonuç olarak sevdiği meslek üzerine eğitim alan öğrenci hayatını mesleğini yaparak sürdüremezse büyük hayal kırıklığına uğrayabilir. Mesleğinden soğuyabilir ve hatta bir daha yapmak bile istemeyebilir. Ailelere düşen en büyük görev okul seçiminde bunu da dikkate almalarıdır. Öğrencilerin hayatında fark yaratan öğretmenlerin kalitesinin arttırılması ve rehberlik servislerinin öğretmenlere daha çok özen göstererek yönlendirme sağlaması ile ülkenin şartlarını nasıl değerlendirdiklerini ve iyi analiz yapıp yapamadıklarını değerlendirmelidir.Ve özümseyerek geleceği hayal etmelidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.