Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Geleceğin Ayvalık’ı’’

“Geleceğin Ayvalık’ı’’
06 Eylül 2022 - 14:53

“Geleceğin Ayvalık’ı’’

 

Ayvalık, UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ayvalık’ta belirli periyotlarla paneller, söyleşiler ve odak toplantıları sürüyor.

 

‘ODAK TOPLANTISI’GERÇEKLEŞTİ

Geleceğin Ayvalık’ını hayal etmek ve Ayvalık’ın geleceği hakkındaki fikirleri paylaşmak amacıyla “Geleceğin Ayvalık’ı, Ayvalık’ın geleceği” konulu ‘Odak Toplantısı’ gerçekleştirildi. Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kalıcı olarak girmesi amacıyla başlatılan Alan Yönetimi Planı’na altlık oluşturmak “Güçlü Zayıf Fırsatlar Tehditler” (SWOT)  analizleri için veri sağlamak amacıyla ikinci odak toplantısı yapıldı. Ayvalık’ın akademi, kültür, sanat ve ticaret alanında faaliyet gösteren katılımcılar ile sohbet şeklinde yürütülen toplantıda; dinleyicilerin yönlendirdiği sorulara yanıtlar arandı.

BİRÇOK KONU ELE ALINDI

Buluşmada denizel türlerin çeşitliliğinde ortaya çıkan sorunlar, deniz ve çevre kirliliği, zeytinliklerin imar faaliyetleri gibi olumsuzluklar değerlendirildi. Toplantıda ayrıca Ayvalık yerelindeki sanatçılarla iletişimin artırılması, koordinasyon ve iletişim eksikliğinin giderilmesi gibi farklı konular ele alındı. “Birlikte Yönetme” modeli açısından gereken sinerji’nin yine yerel ve sivil halkın yeterince örgütlenmesiyle sağlanabileceğinin değerlendirildi.

‘’EYLEM PLANLARINI BELİRLEDİK’’

Yönlendirici Doç. Dr. Ada toplantının bir tanışma ve başlangıç olduğunu, devamı için yeniden bir araya gelineceğini belirtti. Dr. Ada, “Üç konuya dikkat çekmek istiyorum. Ayvalık’ın kent envanterinin ve arşivinin kurulması, ‘Ayvalık Okulu’ adı altında tüm akademik çalışmaların toplanması, Ayvalık dışında yaşayan Ayvalıklılarla da benzer bir toplantı yapılması. Böylece toplantıya ait kısa vadeli eylem planlarını belirledik, toplantı notları ise çok yakında rapor olarak da paylaşılacak” dedi.

Toplantıdaki İsimler Şu Kişiler Oldu; Doç. Dr. Serhan Ada‘nın yönlendiriciliğini üstlendiği toplantıda, Ayvalık Uluslararası Film Festivali Direktörü Azize Tan, Mutluköy Konukevi Seçici Kurul Üyesi Defne Koryürek, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi adına Eren Tapan, serbest danışman Esra Başak, zeytinyağı üreticisi Hüseyin Kesebir, zeytin ve zeytinyağı üreticisi Mustafa Kürşat, Şeytanın Kahvesi işletmecisi Suat Kaçak, çöp(m)adam projesi koordinatörü Tara Hopkins, grafiker ve ressam Tunca Subaşı ile şair Turgut Baygın yer aldı.

Haber: Serap Acar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.