Balıkesir Merhaba Gazetesi

GELENEK DEVAM EDİYOR

GELENEK DEVAM EDİYOR
10 Aralık 2014 - 0:04

Genel

Ders stresinin üstesinden tiyatro ile geliyorlar

Zafer Dershanesi geleneği sürdürüyor

Her yıl bir oyunu sahneleyen Zafer Dershanesi öğrencileri, yeni bir oyunu daha hazırlamanın heyecanı içinde. Öğrenciler, ders stresini provalarda unutuyor.

Tamer Çallıoğlu’nun yönetmenliğinde her yıl bir tiyatro oyununu sahneye koyan Zafer Dershanesi Tiyatro Grubu, yeni bir oyunu sahnelemeye hazırlanıyor. Dershanenin bu geleneği yedinci yaşına basıyor. Zafer Dershanesi tiyatro grubu üyesi öğrenciler, şimdilik adını; “Yaşama Dair” olarak belirledikleri oyunun provalarını heyecanla sürdürüyor. Öğrenciler, tiyatro çalışmaları sayesinde yoğun derslerin yarattığı stresi de üzerlerinden atıyor. Bazen bir boş sınıfta, bazen de kantinde çalışmalarını yapan grup üyeleri için her prova heyecanlı bir buluşma oluyor.

NERESİ BOŞSA ORASI SAHNE

Zafer Dershanesi’nde yedi yıldır  öğrencilerle tiyatro yapan Tamer Çallıoğlu, 7. oyunu sahneleyeceklerini belirterek, “Böyle bir uygulama Türkiye’de başka bir dershanede yok. Öğrenciler, boş zamanlarını çok güzel bir uğraşı ile değerlendiriyor. Yeni arkadaşlar edinip, birlikte bir şeyler yapmanın, paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Dershanede boş bulduğumuz her yerde çalışıyoruz. Salon, boş bir sınıf veya kantin, bizim için  sahne oluyor.” Diye konuştu. Çallıoğlu, yeni oyunla ilgili olarak; “bu yıl ki oyunumuz 8 bağımsız skeçten oluşuyor, fakat hepsinin ortak yönü günlük hayatın içinden anlar olması. Bazıları alıntı, bazıları benim yazdığım oyunlar, bazı skeçler ise öğrencilerimizin yazdıklarından derlenmiş oyunlar” bilgisini verdi.

ÖĞRENCİLER: ÖZGÜVENİMİZ ARTTI

Bu çalışmalardan memnun olduğunu belirten öğrenciler, “Tiyatro çalışmalarının çok yararını gördük. Derslerin yarattığı stresi tiyatro sayesinde üzerimizden atıyoruz. Tiyatro, derslerde kendimizi ifade etmemizde bize özgüven kazandırdı” diyor.

Yeni oyun, 18 Nisan 2015 tarihinde Salih Tozan Kültür Merkezi’nde sahneye konulacak. Zafer Dershanesinin Tamer Çallıoğlu yönetmenliğinde şimdiye kadar sahnelediği oyunlar: Haybeden Gerçek Üstü Konuşmalar, Tersine Dünya, Bu Oyunun Adı Yok, İnsanlık Halleri, Hayatın İçinden, Ah Şu Gençler!  ÖZEL HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.