Gündem

Geleneksel Kutlama Uçurtmalarla Renklendi

Bozen Mahallesi'nde, geleneksel hıdırellez hayrında renkli uçurtmaların gökyüzünde dansıyla birlikte köy sakinleri, coşku dolu anlara tanıklık etti.

Geleneksel Kutlama Uçurtmalarla Renklendi

Onuncusu düzenlenen Bozen Mahalllesinin hıdırellez hayırı  bugün itibari ile gerçekleşti. Mahalle sakinlerinin ortak bir şekilde geniş mera alanında düzenlediği hıdırellez hayırında renkli uçurtmalar havalandı. Çocukların ve yetişkinlerin beraber uçurtma uçurduğu bu hayırda göksüzü rekli uçurmalarla süslendi. Çocukların eğlendiği yetişkinlerin çocukluklarına geri döndüğü  bu hayırdı düzenlenmesinde öncülük eden Bozen Mahallesi Kadir Tekin Gelenekselleşmiş etkinliğin detaylarını gazetemerhaba.com’a özel anlattı.

Kadir Tekin, “10 yıldır köy hayırımızı düzenli olarak yapıyoruz Allah’a şükür. Bu hayır öncelikle insanların kaynaşmasını sağlıyor. Birbirini görmeyen bir sürü akraba, bir sürü asker arkadaşı, akran, köylü, devre, işte ne diyeyim kız arkadaşlar, çocukluktan arkadaş olanlar, ilkokul arkadaşları bunların hepsi burada buluşuyorlar. Bunun önemli tarafı burası. Yoksa yemek içmek değil. Bir de tabii ki de ölmüşlerimiz var. Ölmüşlerimize dua ediyoruz. Yasinler okuyoruz. Hocalarımız içtenlikle dualarını ediyorlar. Yağmur duası oluyor bu arada. Köylülerimiz için yağmur çok önemli tabii. Biz de buna bir bakıma bir nebze de olsa yardım etmiş oluyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Geleneksel Kutlama Uçurtmalarla Renklendi
Bozen Mahalllesi

Tahmini Katılım Şu Anda 2000 Civarında

Kadir Tekin, “Hıdırellez Hayırı için hazırlığımız Akşam başlıyor sabaha kadar devam ediyor. Sabahleyin yemeklerimizi hazırlamış oluyoruz. Bu yemekleri hazırlarken bütün köylü kadınlar ve erkekler beraber gönüllü çalışıyorlar. Ve her şey organik oluyor. Dolayısıyla herkes memnun gördüğünüz gibi. Yani şurada belki yemek yiyemeyen birkaç kişi olabilir ama bu da bu kadar kalabalıkta hoş görülebilir. Tahmini katılım şu anda 2000 civarındadır. Daha da katılamayan bir sürü kişi var işte. Telefonla bizi arayanlar, soranlar gelemedik gelemeyeceğiz diyenler var. Otobüs olmadığı için veya az olduğu için gelemeyenler var. Yani gönlü burada olan bir bu kadar daha insan var. Dolayısıyla bunları görmezden de gelemezsiniz. Bir sonraki seneye yaşarsak bunu daha iyi şekilde organize etmek için uğraşacağız.”Dedi.

Geleneksel Hayır Nasıl Ortaya Çıktı?

Tekin, “Hayırımızın ortaya çıkması önce insanların yağmur duası ihtiyacı ile başladı. Bir dönemden sonra kış azaldı, yağmurlar azaldı. Ondan sonra bu yağmur duası her köy için artık mecbur yapılması gereken bir şey haline geldi. Dolayısıyla bu yağmur duası ile birlikte Hıdırellez Hayırımız gelenekselleşmeye başladı. Her geçen gün biraz daha kendimi geliştirerek insanları bir araya getirmeye, kaynaştırmaya çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Geleneksel Kutlama Uçurtmalarla Renklendi

Alışkanlık Oldu Bizim İçin

Etkinliğe katılan Nurcan Erdem, “Bu etkinlik sadece Bozen Mahallesi sakinlerini değil, aynı zamanda çevre köylerden gelenleri de bir araya getiriyor. Babam da bu köylü benim. Ben kendim Sıvatpınar köyündenim. Ama her sene buranın köy hayrına gelirim. Bildiğim kadarıyla bu hayır 15-20 yıldır var. Düzenli olarak yapılır. Uçurtma şenliklerimiz olur böyle. Valimiz falan gelir. Biz beğenerek geliyoruz. Bir alışkanlık oldu bizim için diyeyim. Bu hayır için Muhtar öncülüğünde para toplarlar köylüler. Durumu olan köylüler verir. Hayvanı olan hayvan verir. Köy halkı kendisi yapar ama sadece Bozen köyünün halkı. Şuanda burada 30 yada 40 köy vardır. Civarımızdaki en güzel köy olarak burasını diyoruz biz. Merası da çok geniş. Yeşil alan olduğu için oturması falan daha çok geniş oluyor güzel oluyor.”

Çocuklar Rüzgârdan Şikayetçi

Etkinliğe katılan bir diğer isim Erdal Alaca, “Oğlum uçurtmayı çok seviyor. Onun için geldik uçurmaya çalışıyoruz ama rüzgâr yeterince esmiyor. Uçurtmalar bir havalanıyor bir yere düşüyor. Oğlum bu durumdan epey şikayetçi.  Biz İzmir’de oturuyoruz. Komşularımız Balıkesirli. Onlarla birlikte geldik. Bu köyde oturuyorlar. İlk defa geldim. Çok güzel bir yer gerçekten. Herkese tavsiye ederiz yani gelmesi için.” Dedi. Etkinliğe katılan bazı çocuklar ise rüzgarın yeterli şiddette olmamasından dolayı uçmayan uçurtmalarından şikayet etti. Uçurtmasını uçuramayan Büşra Tuncay (7) “Herkes uçurtma uçuruyor bir ben uçuramadım. Uçurtmam havalanmadı. Biraz havaya kalktı sonra ablam aldı uçurtmamı” diyerek ablasına sitem etti. Büşra’nın sitemini duyan etrafındaki insanlar Büşra’nın uçurtmasını uçurtmak için seferber oldu.

Geleneksel Kutlama Uçurtmalarla Renklendi

 

Haber: Buse Tuncay

Balıkesir’de Taksi Ücretleri Değişti Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu