Balıkesir Merhaba Gazetesi

GELİŞMEK İÇİN OKUMALIYIZ

GELİŞMEK İÇİN OKUMALIYIZ
16 Aralık 2014 - 0:01

Genel

İnsan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Okuyarak yetişmiş bir toplum, başarılı ve güçlü olacaktır. İnsan beyni okuyarak beslenir ve bilgiler güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları vardır. Kelime dağarcıkları yüksektir. Bilgi edinme istekleri vardır. Kitap okumak, düşünceleri besler ve güçlendirir. Tıpkı bir pusula gibi insana yol gösterir. Kitap okumayı sevenler genel kültür bakımından da üst seviyelerdedirler. Genel kültür, toplumca önemsenen ve saygı duyulan bir değerdir.
Zühtü Özkardeşler Lisesi öğrencileri ile Değerler Eğitimi kapsamında “Okumanın faydası” üzerine sohbet ettik.


AYDIN: Bence okumanın yaşı ve zamanı olmamalı olmazda zaten. Her zaman istediğimiz zaman bir şeyler okuyabiliriz. Yeter ki içimizden okuma isteği olsun.

BARIŞCAN: Bence de insanın içinde olmalı. Birileri istedi diye zorla okumamalı insanlar. Okuma hevesi, isteği insanın insanın içinden gelmeli. Ben istediğim zaman okumaya çalışıyorum.

DOĞA: Okumak için ille de beş yüz sayfalık bir kitabı bitirmek gerekmez. Bazen bir sayfa bile o kadar çok şey anlatır ki insana. Okumanın satırı, sayfası, gerekçesi olmaz. Okumanın bir gerekçesi olacaksa eğer o da okumak olacaktır.

ENES: Yabancı ülkelerde insanlar beş dakikalık otobüs yolculuklarında bile iki satır bir şey okuyorlar. Bende okumayı seviyorum. Okuyan insanlar dünyayı ve olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirebilirler.

HATİCE: Okumanın saymakla bitmez faydaları var. Arkadaşımın dediği gibi bakış açımızı değiştirir, konuşurken ya da yazışırken zorlanmayız. Çünkü kelime haznemiz genişler. Ne kadar çok kitap okursak o kadar yeni kelimeler öğrenir bilgi havuzumuzu büyütürüz. Bu da bizim elimizde.

SUZAN: Okumak faydalıdır. Kitap, gazete, dergi her şeyi okumalıyız. Okuyan toplumların kültürleri de gelişir. Okumanın değerini bilmeliyiz. Ben kitap okumayı seviyorum. En çok hikaye kitaplarını seviyorum.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

Okumak İçin

Okumak, hayatı anlamak
Her şeyi bilmek, zevk almak
Bu tadla heyecanlanmak
Titretir küçük kalbimizi.

Çok şeyler borçluyuz
Bu coşkuyu tatmak için
Sanki yarıştayız.
Azimliyiz, hırslıyız.

Ana – baba – öğretmen
Hepimiz el ele kalp kalbe
Başarımız için topluca
Uğraşı veriyoruz hayat boyunca

Ülkü ALGIN

***********************************

Kitap okumanın 16 faydası

Kitap okumanın harika bir meşgale olduğuna ne şüphe. Fakat yine de uzun ve yorucu bir günün ardından, televizyon kumandasına uzanmak bazen bir romana uzanmaktan daha kolay gelebiliyor. Sakın vazgeçmeyin! Çünkü kitap sevmenin, birçok avantajı var.

İşte, bunlardan sadece 16’sı:

1) Hiçbir zaman canınız sıkılmaz. Toplu taşıma aracında mısınız? Kitabınızı açın. Doktorun bekleme odasında mısınız? Kitabınızı açın. Arkadaşlarınız hep kitap okuduğunuz için artık sizi dışarıya davet etmiyor mu? Kitabınızı açın.

2) İlk buluşmada karşınızdakini değerlendirebileceğiniz harika bir test var elinizde. “Kitap okumam” mı dedi? O ana kadar her şey yolundaydı belki ama bu itirafla ilişkinin ölüm fermanı imzalandı.

3) Diğer herkes muhtemelen sıkıcı, tek bir hayat yaşarken, siz yüzlerce değişik yaşamı tecrübe edebilir, yüzlerce insanın zihninde dolaşabilirsiniz. Telepati gibi bir şeydir bu; hatta daha bile iyisi.

4) Bir yandan spor yapıp, diğer yandan bir şeyler öğrenebilirsiniz. 1Q84’ü okumuş herkes, spordan neyi kastettiğimizi anlamıştır. Haydi, kollara kuvvet!

5) Henüz vizyona girmemiş filmler hakkında ahkam kesebilirsiniz. Örneğin Açlık Oyunları’nın sıradaki filmi…

6) Her durum için bir alıntınız vardır. Tıpkı şu an gibi: “Kitaplar her biri eşsiz, birer seyyar tılsımdır. (Stephen King)”

7) Benzer şekilde her durumu anlatacak doğru kelimeyi biliyorsunuzdur. Kelime dağarcığınız muazzamdır.

8) Tebrikler, size hediye almak çok kolay.

9) Kitaplarda karşılaştığınız karakterler size öyle farklı perspektifler sunar ki bunlar aslında birer terapidir. Böylece hayata ilişkin harika tavsiyeler alırsınız.

10) İnternetiniz mi kesik? Kimin umurunda! Zaten bu geceyi okuyarak geçirecektiniz.

11) İyi okurlar, daha iyi yazarlar.

12) Elinizdeki zenginlikle, sayısız sohbet açabilirsiniz.

13) Evinizi süslemenize gerek yoktur. Kitap koleksiyonunuz bu işin icabına bakar.

14) O kadar çok kitap okudunuz ki artık hayatınıza nasıl heyecan ve dram katacağınızı biliyorsunuz.

15) Son araştırmalardan birine göre, okumak beyin hücreleriniz arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Haklısınız, bu da sizi daha zeki biri yapar.

16) Dünyanın her noktasına, hatta geçmişe ya da geleceğe yolculuk yapabilirsiniz. Kendinizi Kolombiya’nın tarihine şahitlik ederken veya Elizabeth zamanının İngiltere’sine bakarken bulabilirsiniz.(kaynak internet)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.