Balıkesir Merhaba Gazetesi

Genç Gönüllüler Afetlere Karşı Mücadeleye Hazır

Genç Gönüllüler Afetlere Karşı Mücadeleye Hazır
29 Eylül 2021 - 16:28

Genç Gönüllüler Afetlere Karşı Mücadeleye Hazır

Genç Gönüllüler eğitimlerini Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Birleşmiş Milletler 75. Yıl Gençlik Merkezi’nde tamamladı. Balıkesir BM 75. Yıl GM ve AFAD İl Müdürlüğü ile birlikte planlanan proje ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bir ilk olarak arama kurtarma ve ilk yardım faaliyeti gerçekleştirecek olan “Genç Gönüllüler Acil Durum ve Afet Timi”  ADAT hayata geçirdiler.

Gönüllü gençler arama ve kurtarma, yangın, sosyal yardım, ilkyardım gibi acil konularda profesyonel ekiplere destek olabilecekler.

Genç Gönüllüler ve Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gençlik lideri, antrenör ve personellerinden oluşan gençlerle hayata geçirilen “Genç Gönüllüler Acil Durum ve Afat Timi”ne ilk yardım faaliyetleri ve teknik bilgilerinin ardından online olarak AFAD gönüllüsü eğitimleri verdiler. Destek AFAD Gönüllülerine eğitimleri, AFAD İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı eğitmenleri tarafından verdiler.

Balıkesir Valisi Hasan ŞILDAK Başkanlığında, AFAD koordinasyonunda Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İtfaiye Daire Başkanlığı, AYDES çalışma grupları, UMKE, DAK, TRAC, İHH, 911, GÖNDAK, ADAT ve AFAD Gönüllülerinden oluşan ekip, 2021 Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Balıkesir Yerel Düzey (S-1) Masa Başı ve ayrıca Saha Tatbikatına katılarak eğitimlerini tamamladılar.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, “Eğitimlerini tamamlayan ADAT (Genç Gönüllüler Acil Durum ve Afet Timi)  Gönüllüsü ile ayrıca ülkemizde meydana gelebilecek deprem, sel, heyelan, çığ, yangın, gibi afet ve acil durumlara müdahalede AFAD koordinasyonunda görev alarak hizmet edebilecekler. Temennimiz hiçbir felaket olmaması ve bu timlere hiç ihtiyaç duyulmaması. Fakat hayatın bir gerçeği olarak her zaman hazır olunmalılar. Biz de İl Müdürlüğü olarak bu gönüllülük çalışmalarına destek olacağız ve ayrıca bu timlerimizin sayılarını artıracağız. Eğitimlere katılan tüm gençlerimizi tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.