Balıkesir Merhaba Gazetesi

GENÇLİK KONUŞUYOR

GENÇLİK KONUŞUYOR
19 Mayıs 2015 - 9:58

Genel

Gençlik Haftası münasebetiyle Balıkesir de üniversitede okuyan, iş hayatında ve siyasi partilerin gençlik teşkilatlarında çalışan gençler, gençliğin temel sorunları ve çözüm önerileri hakkında B. MERHABA’ya konuştu. Yapılan açıklamalarda ilk sırada gençliğin sorunu olarak hedefi olmayan bir neslin yetişmesi belirtilirken, ikinci sırada ise işsizlik geliyor.

Üretebilen bir gençlik

Ak Parti Altıeylül Gençlik Kolları Başkanı Talha Yurdakök

Türkiye’ nin en büyük potansiyeli gençlik. Gençliğin problemleri var, gençliği çeşitli sınıflara ayırabiliriz, bir vücut gücüne dayalı olarak çalışan gençler var. Bu gençler kültürel ve sosyal olarak üretimde bulunamadığını görüyoruz, çünkü vücut gücüne dayalı olarak çalışıyor, kendi alanında üretiyor da ama para kazanamıyor. Bir diğer sınıf ise üniversite gençliği. Bu sınıf ise akademik kariyere önem veren, çalışan bir sınıf. Bu sınıf belli çoğunluğu kafe köşelerinde, oyun salonlarında vakit geçiren bir gençlik var. Bizim hedefimizde gençlerin bir yandan akademik kariyerini yapan, ülke gündemine dair bilgisi olan, dünya gündemine dair değerlendirmelerde bulunan ve taraf olduğu durumlarda bilinci açık bir şekilde bunu yapabilen, demokrasiye aktif olarak katılabilen bir gençlik yetiştirilmesi var.

————————————————

Ülkü Ocakları Başkanı Kürşat Can Ateş    Birliğe ihtiyaç var

Birlik ve Beraberliğe her geçen gün daha fazla ihtiyacımız olduğu bugünlerde  geleceğimizin teminatı olan Türk Gençliği bu birlik ve beraberliğimizi inşallah gerçekleştirecektir diyorum. Bu nedenle de başta bu gençliğin yetişmesine sebep olan atamıza sonsuz minnet duygularımızı sunarken yüce Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramını kutluyorum. Gençliğin sıkıntıları ülke şartlarına göre elbette ki var Ülkü Ocakları olarak bu sıkıntıların son bulmasını da istiyoruz.

——————————————————————————-

CHP Gençlik Kolları Başkanı Emrah Türk

Gençlerin sorunlarının başında eğitim geliyor. Eğitime ne kadar önem verilse de çağdaş eğitim düzeyine geçilememiştir. Gençlerin yarış atı gibi görülüp birbiri ile rekabet ettirilmesi en büyük sorunlardan biridir. Bu konudaki yatırımların yetersiz oluşu ve nüfusun artması ile gençlerin sorunu işsizlik olarak ortaya çıkıyor. Gelecek kaygısı ve özgürlük sorunlarımız var. Biz gençler olarak yasaklara inat atamıza sahip çıkıyoruz. Tüm gençliğin 19 Mayıs bayramını kutluyoruz.

——————————————————————————-

Maddi sıkıntılar bunalıma sürüklüyor

Saadet Partisi Balıkesir Gençlik kolları Recep Cebe

Gençler bir ülkenin yarınıdır. Bir ülkenin gelecekteki durumu ancak bugünden gençlerini yetiştirmesine bağlıdır. Maalesef gençliğimiz kötü yönetimler vesilesiyle madden ve manen bir çıkmazın eşiğine gidiyoruz. Uygulanan yanlış ekonomik modellerle bugün ülkemizde işsiz sayısı %11 i aşmıştır. Bu işsizlerin büyük bölümünü gençler oluşturmaktadır. Maddi anlamda ki sıkıntılar gençliği psikolojik ve sosyal olarak da bunalıma itmiş madde bağımlılığı son on yılda her geçen gün artmıştır. Gençliğimizi bekleyen diğer konular ise büyük tehlikelerin başında ahlak ve maneviyat dejenerasyonu ve sisteme sorgusuz adapte olabilmek. Sinirleri alınmış, modern köleler haline getirilmiş bir gençliğe sahip olan ülkenin geleceği çalınmıştır. Zulme rıza gösteren bireyler olmamalı, adaleti tesis edebilmek için okuyan, çözüm geliştiren nesiller olabilmeliyiz.

———————————————–

Geleceğin teminatı olmalıyız

İbrahim Ak ( Üniversite Öğrencisi)

Gençlikle alakalı şunu belirtmek isterim, sosyal medyayla iç içe bir gençlikle karşı karşıyayız. Hepimiz bu gençliğin içine dâhil edilebiliriz. Günlük olayları bu şekilde takip etmeye çalışıyor. Bana göre gençliğin dünya ve ülke gündemine dair birçok şeyi aktif bir şekilde konuşması ve görüş sahibi olması gerekiyor. Örneğin İlahiyat fakültesinde sadece din, Mühendislik Fakültesinde sadece mühendislik, Konservatuarda sadece müzik konuşulmaması gerekiyor. Bunların yanı sıra ülkeyle alakalı, dünyayla alakalı sağlam kaynaklardan tespit edilip gündem haline getirilmesi gerekiyor. Haberlerde duyulan konuların sadece kısır bir eleştiriyle tepki gösterilmesinden ziyade çözümler üretebilen gençler olabilmeliyiz. Üniversite sonuçta adı üstünde Yüksek Öğretim Kurumu. Lise ve ilkokulda ki gibi ezbere ve sloganik bir şekilde çözüm üretemezsiniz. Dolayısıyla biz gençlerin ülkemizin geleceğinin teminatı olması gerekiyor, hangi görüşe sahip olursa olsun bu ülkenin ruh köklerini koruyarak ilerleme katetmesi gerekiyor.

————————————–

İdealler ve Maddiyat arasında bir ayrım yaşanıyor

Ömer Bozdemir (Çalışan)

Gençler olarak bilinçsiz bir nesiliz. Hedefler konusunda ne yapmak istediğinin farkında değiliz. İdealler ve maddiyat arasında bir ayrım yaşarken daha kolaycı ve emeksiz bir hayatın peşinde koşuyorlar. Hedefi ve ideali olan bir gencin düzgün bir geleceği olacağı kanısındayım. Ne yapmak istediğini bilir.

———————————————

Temel Sorun Ahlak

Bilal Aktay (Çalışan)

Öncelikli problemin ahlak ilkesi olduğunu düşünüyorum. Temel sorun olarak Ahlaklı olmak veya olmamak diye düşünüyorum. Yaşadığımız bu hayat içerisinde ne yaparsanız yapın ahlak ilkesi her konumda etki edecektir. İkinci bir konuysa işsizlik. Bu konuyu ezbere cümlelerle aktarmak istemem, şöyle ki işsizlik yerine uygun iş bulamamak desek daha iyi olabilir. İş var ama uygun iş bulunamıyor. Üniversite okuyorsunuz, okuduğunuz bölüm üzerine bir iş arıyorsunuz, ya da üniversite mezunuyum diye kendinize belli standartlar koyuyorsunuz. Bu bağlamda hedeflerimize iyi yön veren bireyler olmalıyız.

————————————

Sanal Dünyanın Verileri Haline Geldik

İsmail Dinç (Üniversite Öğrencisi)

Gelişen teknoloji ve sosyal medyaya bağlı bir hayat sadece gençlikle alakalı birçok kesimde insanların kendi kültürlerini, kendi dillerini, kendi anlayışlarını belirleyen kriterler olmuştur. Kendi sesini duyurabilen bir halk tabanını oluşturan sosyal medya başta belirttiklerimizin yanında biz gençlerin içine bir virüs yaymıştır. Gençlik hayatın gerçek eyleminden koparak sanal dünyanın verileri haline gelmiştir. Gerçek hayatın içindeki tüm güzelliklerimizi bir fotoğraf karesine sığdırmaya çalışmak, bir şeyin değerinin belirlenmesi bir tık kadar yakın ve bir tık kadar bir süreye sığdırılıp büyük bir emeğin çabuk harcanılmasına, başarının nitelikten niceliğe geçişine sebep olmuştur. Kariyer olarak çok başarılı gibi görünen sosyal medya fenomenleri olan gençliğimizin geneli olmasa da büyük bir kısmı gerçek hayatta  hiçbir noktada yer almayan, üretim gösterememiş bir nesil olmuştur.

———————————–

Rüzgârın Etkisiyle Savruluyoruz

Osman Samet Özkan ( Üniversite Öğrencisi)

Biz gençlerin en büyük sorunu amaç, ne için yaşanılıyor ve bu dünyada ne için varlık gösteriliyor farkında olmayan bir nesil. Bu yüzden rotasız gemi gibi rüzgârın etkisiyle savrulup gidiliyor çoğu zaman. Bu sorun hem eğitim sistemi hem de reel dünya içerisinde çözüme kavuşturabiliriz. İdeal ve gerçek hayat arasında sonuca varmaya çalışan bir nesil yetişiyor. Pek çok sorunun temelinde yatan şeylerden biri bu. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.