Balıkesir Merhaba Gazetesi

GENÇLİK RÜZGARI ESTİRDİLER

GENÇLİK RÜZGARI ESTİRDİLER
20 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Çocukça sayfasının bugünkü konukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün kutlama programında gösteri sunan gençler. Gerek mill,i gerekse dini bayramlarımızdaki bayram havası, coşkusu bir gençlik rüzgârı ile Balıkesir’de düzenlenen etkinlerde de esti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği 19 Mayıs Kutlama Programına katılan ve Bayram coşkusunu yaşayan çocuklarımızla sohbet ettik.El becerileri ile müzik aletlerini konuşturanlar farklı figürlerle cimmanstik gösterileri okunan şirrler ve günün anlamına dair yazılarla bir bayram daha geride bırakıldı.19 Mayıs 2015 tarihinde 19 Mayıs 1919’un önemi gençlik kavramı bir kez daha dile getirildi.

Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır:“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir”(7)demiştir. Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi uzmanı(Uzman Neşe Çetinoğlu)

 ELİF KARAN: Biz bu bayramda halk oyunları oynayacağız. Çok heyecanlıyım. Benim için Bayram da görev almak ayrı bir onur.

GÖKÇEHAN CENGİZ: Eski bayramlar daha heyecanlı daha coşkulu geçermiş. Ailelerimizden duyduklarımızda. Biz de elimizden geldiğince o coşkuyu yaşamaya yaşatmaya çalışıyoruz. Herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı kutlu olsun.

CEYLİN BATAK: Bayramda görev aldığım için mutluyum. Coşkuyla kutlamalarımızı yaptık. Hepimizin Bayramı kutlu olsun.

RIZA GÖKDENİZ CENGİZ: Güzel bir bayram kutlaması oldu. Heyecanlı ve coşkuluyduk. Biraz katılım azdı ama olsun biz görevimizi en iyi şekilde yaptık.

AYŞENUR BURGUOĞLU: Çok mutluyum ve heyecanlıyım. Atamızın bizlere armağan ettiği Bayramımızı kutluyoruz. Bayramımız kutlu olsun.

ECE ERGENÇ: Bayramımızı en iyi şekilde kutlamak için buradayız. Bayramımız kutlu olsun.

ONUR KAYA: Bayram coşkusu içinde olmak çok güzel bir duygu. Atamızın armağanı olan bayramımızı en iyi şekilde kutluyoruz.

ALİ KAYA: Bayram programında olmak sahnede yer almak ayrı bir coşku. Mutluyum ve onurluyum. Bayramımız kutlu olsun.

SEHER YUMUK: Biz “Hayatın Ritmini Yakala” grubu olarak Bayram törenine geldik. Heyecanlıyız. Güzel bir bayram kutlaması olsun istiyoruz.

ZEYNEP AYDOĞAN: Bayramlarımızı kutlamalı ve o coşkuyu yaşamalı yaşatmalıyız. Atamızın armağanı olan bayramımızı kutluyorum.

GÜLÇİN TANRIKULU: Biraz daha büyük bir tören olsaydı keşke. Mesela yabancı ülkelerden arkadaşlar gelseydi. Onlarda bizim coşkumuza ortak olsaydı. Hava çok sıcak ama katılım yine de iyi. Daha da iyi olabilir. Değerlerimizi unutmamalıyız. Bayramlarımız bizim için çok önemli.

SEZER AVCU: Bütün gençlerin Bayramını kutluyorum.

MELTEP TOP: 19 Mayıs Bayramı bizim için çok önemli ve değerli. Bağımsızlığımızın ilk ateşinin yakıldığı gün 19 Mayıs. Kurtuluş savaşının başladığı gün. Bize Atamızdan armağan edilen gün. Bayramımız kutlu olsun.

MERVE BOZBEK: Unutulmaması ve kutlanması gereken en önemli ve özel günlerden biri. Biz de onun için buradayız. Bayram coşkusunu en iyi yaşamak ve yaşatmak için buradayız. Hepimizin bayramı kutlu olsun.

CAN DEMİR: Atamız bize bu onurlu günü armağan etti. Bayramda görevli olmak ayrı bir heyecan. Çok gururlu ve onurluyuz. Bütün gençlerin bu özel günü kutlu olsun.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

BALIKESİR

 

Balıkesir’i kalbimde,

Taşırım hep seve seve.

Havranlı kahraman ile

Ün saldık yedi düvele;

Unutulur mu Savaştepe;

Can verildi o cephede.

Nefis tostu ayranı ile,

Ünlü Susurluk ilçesi de.

Dinlendik zeytin gölgesinde;

Edremit’in bahçesinde.

Balıkesir’de Burhaniye,

İyi yetişir narenciye.

Kurtdereli’nin güreşe,

İlgisi var,büyük hem de.

Balıkesir’i geze geze;

Bitmez asırlar geçse de.

 

                                            

                          Mehmet Bilal YOLDAŞ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.