Balıkesir Merhaba Gazetesi

GENELKURMAY BAŞKANI BALIKESİR’DEYDİ

GENELKURMAY BAŞKANI BALIKESİR’DEYDİ
03 Eylül 2014 - 0:05

Genel

GENELKURMAY BAŞKANI BALIKESİR’DEYDİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Balıkesir’deki “Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu mezuniyet törenine katıldı. Beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile yaptığı ziyarette, 2 yıllık eğitim süresini başarıyla tamamlayarak silahlı kuvvetlerin saflarına genç birer astsubay olarak katılmaya hak kazanan öğrencilerin mezuniyet töreninde bulunmaktan heyecan ve memnuniyet duyduğunu söyledi.

04

 

Genel kurmay başkanı Özel, törende yaptığı konuşmada Tarih boyunca, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın jeostratejik özelliğine bağlı olarak her dönemde caydırıcılığı yüksek, güçlü bir orduya ihtiyaç duyduğunu belirti.”Askerine ‘Mehmetçik’ diyen,Özel şöyle devam etti:’Şehadeti en yüce mertebe olarak kabul eden aziz milletimiz, gerçekten de ordu millet vasfını kazanmış yüce değerlere sahip çok necip bir millettir.  Türk Silahlı Kuvvetleri bu yüce milletin ordusu olma şerefini gurur ve onurla taşımaktadır. Bugün silahlı kuvvetlerimiz sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, modern teknolojiye dayalı caydırıcı gücü, ulusal ve uluslararası görevlerde ortaya koyduğu başarılı çalışmaları, dünya barışına katkıları ve tüm bunları gerçekleştiren yüksek nitelikli ve eğitimli personeliyle dünya ordularının saygı ve gıptayla takip ettiği çok önemli bir güç haline gelmiştir. Bu sebeple de milletimizin ve devletimizin bekasının teminatı olan silahlı kuvvetlerimiz, her zaman yüce milletimizin göz bebeği ve en güvendiği kurum olmuştur ve hep böyle kalacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Özel, çok büyük fedakarlıkla yetiştirerek, ülkeye ve millete hizmet etmek üzere silahlı kuvvetlere teslim edilen öğrencilerin, bu şanlı yuvada örnek birer insan olarak yetiştirildiğini ifade ederek, “Bugün onları zorlu bir eğitim sürecini bitirmeyi müteakip, ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğüyle milletimizin birlik ve beraberliği için her türlü engeli aşabilecek kabiliyette ve azimde yüksek niteliklere haiz astsubaylar olarak da bu eğitim kurumlarından kendilerini uğurluyoruz”

Özel, astsubayların mali ve sosyal konulardaki durumlarına ilişkin yapılan çalışmalara da değinerek, şunları kaydetti:”Mali ve sosyal konularla ilgili olarak 2012 yılında başlattığımız kapsamlı iyileştirme çalışmaları sonuçlarını vermiş ve mensuplarımızın ekonomik ve sosyal konularda rahatlaması, yeterli görmesem bile sağlanmıştır. Vatanın dört yanında canını esirgemeden görev yapan fedakar personelimizin moral ve motivasyonunun artırılması, görev şartlarının iyileştirilmesi, mesleki gelişimini sağlayacak tedbirlerin alınması, ilave sosyal imkanların genişletilmesi, aidiyet duygusunun kazandırılması ve geliştirilmesiyle diğer kamu personeline sağlanan haklar ile paralel haklara sahip kılınması maksadıyla yürütülen mevcut çalışmalar da aralıksız devam etmekte ve tarafımdan titizlikle takip edilmektedir. Bunun bu tören vesilesiyle hepiniz tarafından çok iyi bilinmesini istiyorum.”

 

"Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu" mezuniyet tören

 

TÖRENDEN NOTLAR

Okul Komutanı Kurmay Albay Ramazan Erdoğan da mezun olan öğrencilere seslendi, meslek hayatlarında başarılar diledi.

Dönem birincisi Yakup Yıldırım, öğrenciler adına konuşma yaptı, meslek andının ardından yaş kütüğüne plaket çaktı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, dönem birincisi Yıldırım’a diplomasını verdi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar da dönem ikincisi Türkislam Kurt ve dönem üçüncüsü Fatih Dirin’e diplomasını verdi.

Törende daha sonra öğrenci alayı sancağı devir teslimi yapıldı.

Törene ayrıca, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ve KKTC Askeri Ataşesi Kurmay Albay Cemal Volkan da katıldı.

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekoluku’ndan 2014 yılında 16’sı kadın, 13’ü KKTC’li toplam bin 86 astsubay mezun oldu.

Dönem birincisinin duyguları

Dönem birincisi Yakup Yıldırım, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle zorlu bir eğitimden geçerek okulu birincilikle bitirmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Yıldırım, “Devletimizin bize bu şekilde emek sarf ederek bizi yetiştirmesi, bizi çok mutlu etti. İnşallah bundan sonra da genç arkadaşlarımız Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda bizden daha iyi derece ve çalışmalara imza atarak, okulumuzu ve devletimzi inşallah daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum. Çok mutluyum” diye konuştu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.