Balıkesir Merhaba Gazetesi

GENERAL KEMAL ÖĞRENCİLERİNDEN HOŞGÖRÜYE DAİR…

GENERAL KEMAL ÖĞRENCİLERİNDEN HOŞGÖRÜYE DAİR…
04 Haziran 2015 - 0:30

Genel

Dünyamızı güzelleştiren davranışlardan biri de hoşgörüdür. Hoşgörülü davranan insanlar anlayışlı insanlardır. Hataları yanlışları yargılamayan insanlardır. Birbirimize saygı duyduğumuz sürece, hoşgörülü oldukça daha mutlu huzurlu bir ortamda yaşamış oluruz.

General Kemal Balıkesir Ortaokulu öğrencileri Değerler Eğitimiyle beraber işledikleri hoşgörü konusundaki fikirlerini bizimle paylaştılar.

CEYLİN BATAK: Herkese hoşgörülü olmalıyız. Eğer olmazsak herkes küfür eder ve hoşgörüsüz ve küfürlü bir dünyamız olur. O yüzden küçüklerimize sevgili, büyüklerimize saygılı olmalıyız. Olmazsak bizi kimse sevmez ve hiç arkadaşımız olmaz.

DOĞA DOĞAN: Benim düşüncem, herkese iyi davranmak. Küçüklerimi sevmek, büyüklerimi saymak gerekir. Çünkü ben büyüklerimi çok seviyorum. Örneğin ben 5 yaşında bir arkadaşım yere düştüğünde onu yerden kaldırmıştım. Herkes birbirine iyi davranmalı.

RIZA CENGİZ: Hoşgörü bana göre duygu olarak beni mutlu ediyor. Bu davranış dürüstlüğü gösterir. Eğer dürüst ve hoşgörülü olmasak ta karşımızdaki biz ona nasıl davranırsak oda bize öyle davranır. Bu nedenle her zaman hoşgörülü olmalıyız. Dürüstlük ve hoşgörülü olmak çok ve çok önemli bir davranıştır. Böyle olan insanlar güzel bir davranış sergilerler.

NİHLE TÜFEKÇİ: Büyüklerimize ve küçüklerimize hoşgörülü olmalıyız. Çünkü büyüklerimize ve küçüklerimize hoşgörülü olmazsak büyüklerimiz ve küçüklerimiz bizleri sevmezler. Eğer hoşgörülü olursak bütün halk hoşgörülü olur.

AYŞE ÇETİNKAYA: Hoşgörü, insanları hor görmemek, büyüklerimize saygı duymak, küçüklerimize sevgi duymak. Yaşlılara yer vermek, yemeği olmayana yemek vermek, arkadaşımıza kaba sözler söylememek, çirkine çirkin dememeliyiz.

SERRA KUTLU: Hoşgörü benim içimde sevgiyi, saygıyı bir takım kuralları uyandırıyor. Hoşgörü benim için bir zevk sadece küçükler için bir kural değil küçükler ve büyükler için geçerli bir kural bana göre. Her güzellik bana göre hoşgörü. Hoşgörünün kuralları, yemek kuralları gerçi benim için görgü kurallarının hepsi benim için hoşgörü.

PELİN SUDE AYDEMİR: Hiç kimseye kötü söz söylemeyin. Hoşgörülü olup farkında olmadan arkadaşlarımızı üzersin. Arkadaşınız farklı olabilir ama sen ona sen başkasın dememeliyiz. Arkadaşımızın kalbini kırmamalıyız. Farkına varmadan da kırdıysak özür dilemeliyiz.

KADİR ÇETİNKAYA: Büyüklerimize ve küçüklerimize saygılı hoşgörülü olmalıyız. Ama saygılı olursak herkes herkese küfür eder. Kavga çıkar onun için herkese birbirine saygılı ve hoşgörülü olmalı.

FEYZANUR AKYILDIZ: Hiç kimsenin kalbini kırmamalıyız. İnsanlar birbirlerine saygılı olmalı. Hoşgörülü olmalı.

CEYDA GÜZEL: Hoşgörülü olmak bir erdemdir. Kibarlıktır, anlayıştır,

SİMAY SÜMER: İnsanlar birbirlerine ne kadar anlayışlı olursa o kadar iyi. Mutlu olmak güler yüzlü olmak için birbirlerine saygılı olmalı hoşgörülü olmalı.

MELİSA YALAZ: Konuşmalarımıza her zaman dikkat etmeliyiz. İncitici ve kırıcı sözlerden uzak durmalıyız. Çevremizdeki herkese hoşgörülü olmalıyız.

HAZIRLAYAN:SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.