Balıkesir Merhaba Gazetesi

Gerboğa: “Ramazan’ın Ruhuna Uygun Yaşayalım”

Gerboğa: “Ramazan’ın Ruhuna Uygun Yaşayalım”
12 Nisan 2021 - 18:15

Gerboğa: “Ramazan’ın Ruhuna Uygun Yaşayalım”

Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa Ramazan ayı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Gerboğa, “11 Ayın Sultanı Ramazan’a günler kaldı. Rabbimizin bizlere büyük bir lütfu olan bu güzel ve özel zaman dilimini fırsat bilerek, tüm insanlığın Korona musibetinden kurtulması için en içten ve samimi duygularımızla dua edelim. Hepsinden önemlisi de Ramazan’ın ruhuna uygun yaşayalım.” dedi.

Allah’a Kul Olmaya Çalışarak Ramazan’ı Değerlendirelim

“Oruç ve bütün ibadetlerin amacı ahlaklı insan yetiştirmektir. Kıldığımız namaz bizi kötülüklerden korumuyorsa bir takım ritüel hareketlerden öte gitmez, Hac ibadeti ümmet bilincini oluşturmuyorsa, tevhidi anlamamıza yardımcı olmuyorsa ziyaretten öte gitmez, Ramazan nimete şükretmeyi, ayrıca açın halinden anlamayı paylaşmayı getirmiyorsa aç kalmaktan diyet yapmaktan öte gitmez. Bütün ibadetlerin ruhunu yakalamaya Allah’a kul olmaya güzel ahlak sahibi olmaya çalışarak Ramazan-ı şerifi değerlendirelim.”

Bunalan Gönüllerimizi Yenileyelim

“Ramazan bütün yıl boyunca bunalan, daralan, gönüllerimize ferahlık getirir. Asırlar öncesinden bizlere gönderilen Kur’an mesajını bir kez daha anlamaya çalışma vaktidir. Sadece midemize değil, sözümüze, gözümüze, gönlümüze, aklımıza bütün benliğimize sahip çıkma oruç tutturma vaktidir. Başta kendimiz olmak üzere ailemize, sevdiklerimize, ayrıca toplumumuza yenilenme fırsatı verir. Ramazan’ın bu güzel atmosferini ayrıca iyi değerlendirmek gerekir.”

İnsanlığın Kurtuluşu İçin Dua Edelim

“Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona salgını nedeni ile hassas bir süreç geçiriyoruz ve hepimiz bu sürecin gerektirdiği tedbirleri almak devletimizin aldığı tedbirlere de uyma konusunda gerekeni yapmalıyız. Maalesef bu yıl da teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız.Evlerde kaldığımız bu günlerde sabır ve ayrıca irade ile evlerimizi mescitlere çevirelim. Ailemizle birlikte namazlarımızı kılmaya özen gösterelim. Karamsarlık, korku ve endişeye kapılmadan, umudumuzu ve direncimizi kaybetmeden içten ve samimi duygularla tüm insanlığın bu musibetten bir an önce kurtulması için dua edelim.Bu duygu ve düşüncelerle, tekrar gelişiyle gönüllerimizi aydınlatan rahmet ve bereket iklimi Ramazan ayının; kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirerek yeryüzünün selamet ve bütün insanlığın huzuruna, iyiliğine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.