Balıkesir Merhaba Gazetesi

GERÇEKTEN İYİ Mİ TATİLLER?

GERÇEKTEN İYİ Mİ TATİLLER?
Taylan Kuşdoğan
Taylan Kuşdoğan( taylankusdogan@gazetemerhaba.com )
79
13 Haziran 2019 - 7:49

Bu cuma okullarımız tatile giriyor. Sözlerime başlamadan önce karne heyecanı yaşayan öğrencilerin sevincini paylaşır, tüm öğrencilere ve değerli eğitim emekçilerine iyi tatiller dilerim..

Bu yıl da her zaman olduğu gibi şatafatlı törenler,  birbirinden afilli sözlerle birbirinden heybetli, kıymetluu… devlet büyüklerimizin kulakları sağır eden perdeden konuşmaları  eşliğinde bir eğitim-öğretim yılını daha bitireceğiz. Alışılageldiği üzere bu yıl da gene birbirimizi kandırıp, şöyle güzel bir eğitim öğretim yılı geçirdik, böyle başarılı öğrenciler yetiştirdik benzeri sözleri duymaya şimdiden hazır olalım.

Peki gerçek öyle mi? Yılların getirdiği bir sistemsizlik, yarın neye evrileceği belli olmayan bir eğitim sistemi, başta parasız eğitim talebi olmak üzere; barınmadan ulaşıma birçok talep ortada dururken nasıl oluyor da güzel bir eğitim-öğretim dönemi geçirmiş oluyoruz açıkçası pek aklım ermiyor. Ya da demokratik eğitim talebinin okullarda seçilen okul temsilcilerine indirgendiği bir sistem hala ortada duruyor. Başta üniversiteler olmak üzere eğitim-öğretimin her kademesinde temizlik görevlisinden öğrencisine, öğrencisinden velisine okulun bütün bileşenlerinin katıldığı bir okul yönetimi kimsenin aklına gelmiyor mu? Yoksa geliyor da yapmıyor muyuz? En önemlisi de bilimsel eğitim talebinin karşılanmadığı-ki bu talep aslında demokratik eğitim talebiyle de birleşir- bir eğitim sistemi ne kadar verimli olabilir. Diğer taraftan TÜİK verilerine göre 15-17 yaş arasındaki çocuklarda istihdama katılım oranı toplamda yüzde 20.3’ten yüzde 21.1’e çıktı. Erkek çocuklarda bu oran yüzde 28.5’ten yüzde 30’a çıkarken, kız çocuklarda ise yüzde 11.8’de kaldı. Yine TÜİK verilerine göre ülkede geçen yıl gerçekleşen 569 bin 459 resmi evlilikten 23 bin 906’sını 16-17 yaş grubunda dünya evine giren kız çocukları oluşturdu. Yani hepinizin bildiği gibi çocuk gelinler…

Maalesef konuya eğitimden girdiğimiz zaman ‘bir dokun bin ah işit’ derler ya işte durum tam da öyle sadece temel olarak değinmek istedim sorunların sadece bir kısmına. Yoksa elbette daha değinecek birçok konu var eğitim söz konusu olunca. İşin o kısmını da eğitim emekçilerine bırakıp şimdilik hoşçakalın diyeyim.

İyi tatiller…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.