Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Gerileyen eğitime karşı örgütlü mücadele şart’

‘Gerileyen eğitime karşı örgütlü mücadele şart’
19 Ocak 2015 - 0:10

Genel

Yeni Kuşak Köy Enstitüsü Derneği’nin 11. kuruluş yıldönümünde yapılan açıklamada; “Cumhuriyet’e borçlu insanlar olarak; mücadelemiz devam edecek!” denildi.

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük aydınlanma deneyimlerinden biri olan, fakat kısa sürede varlığı yok edilen Köy Enstitülerinin geleneğini, unutturmamak amacıyla kurulan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) 11. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Ülke genelinde 21 şubesi ile hizmet veren YKKED’nin Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, dün derneklerinin kuruluşunun yıl dönümü dolayısı ile bir açıklamada bulundu. Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmeye çalışan çevrelere karşı mücadelelerinin devam edeceğini bildiren, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yapan YKKED Başkanı Mualla Orman, eğitimde büyük bir geriye gidiş yaşandığını belirtti.

Orman, “Sözde milli, aslında dini şur’alarda alınan kararlarla her geçen gün biraz daha yozlaştırılan, bilimsel, laik, eşitlikçi ve karma eğitimden uzaklaştırılarak, türbanın ilkokula indiği, okulların; velilerin itirazlarına rağmen imam-hatipleştirildiği, öğretmen Anadolu Liselerinin kapatılarak, öğretmenlik mesleğinin ortaöğretimle bağının kesildiği, tarihimizin eğitim açısından Tanzimat döneminin de gerisine düştüğü en karanlık ortaçağ günlerine dönmekteyiz” diyerek olumsuz gidişata dikkat çekti. Mualla Orman, bu karanlık gidişata karşı ise Cumhuriyet’in kazanımlarını korumakta kararlı olduklarını, farkındalık yaratmaya, siyaset üzerinde baskı kurmaya çalıştıklarını belirterek, toplumun bu mücadeleye destek vermesi çağrısında da bulundu. HABER:GAMZE ATİLA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.