Balıkesir Merhaba Gazetesi

Getirilen tedbirler önlemeye yönelik

Getirilen tedbirler önlemeye yönelik
16 Ekim 2014 - 0:02

Genel

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, TBMM Adalet Komisyonu’nda bugün görüşülen yasa teklifine yönelik eleştirilerle ilgili “Getirilen tedbirlerin tamamı önlemeye dönük tedbirlerdir” dedi.
AK PARTİ Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM Adalet Komisyonu’nda bugün görüşülen yasa teklifine yönelik eleştiriler hakkındaki bir soru üzerine, Türkiye’nin demokratik kazanımlardan geri adım atmadan, ciddi şekilde güvenliği tesis edecek ve kuvvetlendirecek bir “güvenlik reformu”na ihtiyacı olduğunu belirtti. Kurtulmuş, bu konunun tartışılmasının tabi olduğunu, konunun olgunlaşacağını ve parlamentonun ona göre bir karar vereceğini söyledi.

“Getirilen tedbirler, önlemeye yönelik tedbirlerdir”

“Türkiye’nin polis devletine doğru gittiği” yönündeki eleştirilere ilişkin de Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Tam tersine. Bu kadar yıldır demokrasi ve bu anlamda atılan adımlar konusunda kararlı duran bir irade tabiki Türkiye’nin tekrar polis devleti olması istikametinde asla bir adım atmayacaktır. Bu arada bir denge kurulacak, yani bir tarafta güvenlik, bir tarafta Türkiye’de gerçekten devletin bu anlamda kendisini koruyacak olan mekanizmalarının kullanılması ama bunu yaparken de asla terör ile sokaktaki olaylarla ilgisi olan, olmayan vatandaşların rahatsız edilmemesi esas mesele budur. Yani teröre bulaşanları bir türlü geniş kitleye tehdit teşkil etmeyecek hale gelmesi tasarlanmıştır, planlanmıştır. Bunlar tabiki konuşularak, nihayetinde parlamento kararını verecektir.” (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.