YaşamGündemTürkiye Gündemi

Gıda Güvenliği Artıyor, Bakanlıktan Karekod Uygulaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda işletmelerinin denetim durumunu takip edebilme imkanı sağlayan karekod uygulamasını başlattı

Gıda Güvenliği Artıyor, Bakanlıktan Karekod Uygulaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda işletmelerinin denetim durumunu takip edebilme imkanı sağlayan karekod uygulamasını başlattı

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenliğini artırmak amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Bakanlık, tüketicilerin gıda işletmelerinin denetim durumunu takip edebilmeleri için “Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması”nı hayata geçirdi.

Gida Guvenligi Artiyor Bakanliktan Karekod Uygulamasi 1

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bu uygulama, “tarladan sofraya gıda güvenilirliği” uluslararası yaklaşımı doğrultusunda geliştirildi. Gıdaların ilk üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar geçen süreçte, gıda işletmelerinin resmi kontrolleri kesintisiz olarak sürdürülecek.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından daha önce duyurulan bu uygulama ile tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması hedefleniyor. Bakanlık, her bir gıda işletmesine özel karekod içeren görseller hazırladı. Gıda işletmeleri, bu karekodlu görselleri gönüllü olarak https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr adresinden indirip, tüketicilerin görebileceği yerlerde sergileyebilecekler.

Tüketiciler, görsel üzerindeki karekodu mobil cihazlarına indirdikleri “Tarım Cebimde” uygulaması ile taratarak işletmeye ait kayıt/onay numarası, ünvan, adres ve en son denetim tarihine dair bilgilere ulaşabilecekler. Bu uygulama, tüketicilerin menfaatlerinin korunmasını ve Bakanlığın gerçekleştirdiği resmi kontrollerin görünürlüğünü artırmayı amaçlıyor.

Gida Guvenligi Artiyor Bakanliktan Karekod Uygulamasi 2

Nasıl Kullanılır?

Gıda işletmecileri, https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr adresindeki “İşletme Karekod Oluşturma” linkine tıklayarak uygulamaya dahil olabilecekler. Gerçek kişi işletmeleri için iş yeri sahibinin kimlik ve işletme kayıt/onay numarası, tüzel kişi işletmeleri için ise vergi ve işletme kayıt/onay numarası verileri girilerek sorgulama yapılacak ve işletmenin karekod içeren belgesi hazırlanacak.

Hazırlanan belgenin çıktısı alınarak tüketicilerin görebileceği bir alanda sergilenebilecek. Tüketiciler ise işletmelerin denetim bilgilerini telefonlarına indirdikleri “Tarım Cebimde” mobil uygulaması üzerinden görebilecekler. Uygulamanın “Gıda Kontrol” menüsü altındaki “İşletme Denetim Sorgulama” kısmına tıklayıp, açılan kamerayı işletme görseli üzerindeki karekoda yaklaştırarak sorgulama yapılabilecek.

Bu sorgulama ile tüketiciler, işletmelerin ünvan, adres, kayıt/onay numarası ve son denetim tarihi gibi bilgilere erişebilecekler.

Yeni karekod uygulaması ile Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenliğini artırmayı ve tüketicilerin bilinçli tercih yapabilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Balıkesir Plajlarına Bir Mavi Bayrak Daha!

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu