Ekonomiİlçe Haberleri

Gıda İhracatında Bu Yıl Hedef: Rekor

Ege Bölgesi’nden Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar İhracatı 10 Yılda 3 Kat Artarak 1 Milyar 68 Milyon Dolara Çıktı Yeni Hedefini de Belirledi

Gıda İhracatında Bu Yıl Hedef: Rekor

Gida Ihracatinda Hedef Rekor
Gıda İhracatında Bu Yıl Hedef: Rekor

Türkiye’nin Gıda İhracatının Yarısını Taşıyor

Türkiye’nin gıda ürünleri ihracatının yüzde 48’ini tek başına gerçekleştiren hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörü, 2023 yılını 12,4 milyar dolarlık ihracat seviyesinde geride bıraktı. 2024 yılı için ise sektör, 14 milyar dolarlık ihracat hedefini belirledi. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, Ege Bölgesi’nden 1,2 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşmak için yoğun bir pazarlama takvimi oluşturduklarını ifade etti.

Sektör Türkiye Genelinde İki, Ege Bölgesi’nde Üçe Katlandı

Öztürk, Türkiye genelinde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörünün 10 yıl önce 6,7 milyar dolar olan ihracat rakamını 2023 yılında yaklaşık 2 kat artırarak 12,4 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin ise 10 senede ihracatını 360 milyon dolardan 1 milyar 68 milyon dolara çıkararak 3 kat artışa imza attığını belirtti. EİB çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği arasında ihracat sıralamasında 10 sene önce 8. sırada iken günümüzde 5. sıraya yükseldiklerini söyledi.

Gida Ihracatinda Hedef Rekor 1
Gıda İhracatında Bu Yıl Hedef: Rekor

Bitkisel Yağlar ve Evcil Hayvan Mamaları İhracatı Öne Çıkıyor

Sektörel kırılıma göre bilgi veren Öztürk, en çok ihracat yapılan alt sektörün 476 milyon dolar ile bitkisel yağlar olduğunu, ikinci sırayı ise ihracatını yüzde 32 artırarak 162,5 milyon dolarla küspeler, hayvan yemleri ve evcil hayvan mamalarının aldığını açıkladı. Evcil hayvan mamaları sektöründe Türkiye geneli ihracatın yüzde 60’ını Ege Bölgesi’nden gerçekleştirmenin bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Öztürk, sektörde yaşanan hızlı gelişmelerle cari açığı kapatmayı hedeflediklerini belirtti.

İhracatın Yıldızları ve Hedef Ülkeler

Başkan Öztürk, 2023 yılında Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerinin 157 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. İhracatta öne çıkan ülkeler arasında Cezayir’in 102,3 milyon dolarlık ihracatla zirvede yer aldığını belirtti. Cezayir’i sırasıyla 77,8 milyon dolar ile Rusya, 74,5 milyon dolar ile Libya, 69 milyon dolar ile İran ve 62 milyon dolar ile Cibuti’nin izlediğini ifade etti. Türkiye genelinde ise hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatında ilk 5 ülkenin sırasıyla Irak, ABD, İran, Suriye ve İtalya olduğunu söyledi.

2024’te Hız Kesmeden Pazarlama Faaliyetleri Devam Edecek

Öztürk, sektörün 2023 yılında gerçekleştirdiği ihracatı artırmak için yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. Ayrıca, 2024 yılında Türkiye Gıda İhracatçıları (TGİ) olarak Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa başta olmak üzere yurtdışı fuarlara katılım sağlayarak tanıtım gerçekleştireceklerini söyledi. Aralarında dünyanın en büyük gıda fuarları olan Gulfood Dubai, Foodex Japan, Summer Fancy Food, World Food Moscow, Sial Paris’in de bulunduğu fuarlara katılacaklarını belirtti.

Haber: Bülten

Gıda İhracatında Bu Yıl Hedef: Rekor

Türkiye’nin İhracat Rekoru: Geçen Yıl 70 Ülkeye Ulaşıldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu