Balıkesir Merhaba Gazetesi

GiDERKEN ‘PARALEL’ DEDİ

GiDERKEN ‘PARALEL’ DEDİ
04 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Prof.Dr. Ahmet Keleş, “Benim başarısızlığımda üniversitede ki ‘paralel yapı’ etkili oldu. Çünkü ilk altı isim arasına girsem atanacağımdan şüpheleri yoktu. Hakkımda; ‘ilk altıya giremez, oyunuz boşa gitmesin’ diyerek propaganda yaptılar. Stratejileri beni dışarıda bırakmaktı.”

Rektör atanması yöntemi de milletvekili adaylarının belirlenme yöntemini aratmıyor.

Bakalım ne olacak

Balıkesir Üniversitesi Rektörlük seçimi, daha da doğrusu ‘eğilim yoklaması’ yapıldı. Şimdi bu eğilime ve adayların profiline bakarak Cumhurbaşkanı Erdoğan kararını verecek.

Siyasi partilerin milletvekili aday adaylığını belirlerken uyguladığı, ‘eğilim yoklaması’ benzeri bir yöntemle yapılan Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörlük seçimi sonuçlarına göre belirlenen 6 Rektör adayı ve kamuoyu, şimdi merakla YÖK’ün belirleyeceği üç ismi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu üç aday arasından kimi seçeceği, seçerken adayların profillerinde ki hangi özelliklerden etkileneceği merak konusu oldu.

PROF. ALKAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Rektörlük için yarışan yedi adaydan ilk altıya  geren aday adayları arasında mevcut Rektör Prof.Dr. Mahir Alkan, en yüksek oyu aldı almasına, fakat daha önce bir çok örneği görüldüğü gibi en az oy alan isimlerin de, bu gelenek ya da yöntem  içinde şansı var. Son sözü Cumhurbaşkanı’nın söylediği bu ‘demokratik’ yöntem sebebiyle adayların, Köşk’e göndermeler yapması ve mesajlar göndermesi de doğal oluyor. Örneğin; Balıkesir Üniversitesi’nde 2014-2015 akademik yıl açılış töreninde, Rektör Mahir Alkan’ın, “Cumhurbaşkanımızın 2023 vizyonuna uygun çalışmalar” içinde olmaktan bahsetmesi, törenin yapıldığı salonda şimdiye kadar yapılan akademik yıl açılış törenlerinde görmediğimiz bir manzara olan: duvardaki dev Recep Tayyip Erdoğan posteri, AKP Balıkesir örgütündeki ağırlığı bilenen AKP Genel Başkan Yardımcılığı da yapmış olan eski milletvekili, şimdi ki Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’a Veteriner Fakültesi’ne verdiği destekten dolayı  okul binasına asılan dev teşekkür pankartı teşekkürden öte anlam da içeriyordu. Bunun yanı sıra Rektör Alkan’ın bir açıklamasında dile getirdiği ‘paralelci’ suçlaması da var. Rektör Alkan, bu açıklamasında kendisi hakkında ortaya atılan “paralelci, paralelcilerle birlikte çalışıyor” iddialarından yakınıyor, bu iddiaları yalanlıyordu.

PROF. TUNÇSİPER BAYRAMDA AKP’DEYDİ

Rektör adayları içinde en çok öne çıkan isimlerden biri ise Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper… Üçüncü defadır aday olan ve sıralamada ikinci olan Tunçsiper, Adalet Parti, Demokrat Parti geleneğinden gelen bir ailenin mensubu ve  2011 genel seçimlerinde de AKP’den milletvekili aday adayı olmuş bir isim. Bu özelliği ile de dikkat çeken Tunçsiper, daha önce yine Mahir Aklan’la birlikte aday olmuş ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmamıştı.  Tunçsiper, Rektörlük konusuna o kadar istekli ki, geçtiğimiz kurban bayramında AKP il başkanlığında ki bayramlaşmada kendisini görenler pek de şaşırmadı. İşte bütün bu unsurlar, Rektör seçilmekte yeterli olur mu bilinmez.

PROF. KELEŞ DERSİNİN BAŞINA DÖNDÜ

BAÜ Rektörlük seçiminin en ilginç simalarından biri de hiç şüphesiz Dicle Üniversitesi’nden gelerek BAÜ’de rektörlük seçimine katılan, fakat 15 oy alarak sıralama dışında kalan Prof. Dr. Ahmet Keleş’ti… 25 yıl Fethullah Gülen cemaati içinde yer alan, fakat 17-25 Aralık operasyonları sırasında hükümetten yana tavır koyarak, Gülen’le yollarını ayıran, Gülen’e ve cemaate sert eleştiriler yönelten bir isim. Prof. Keleş, Diyarbakır’dan gelip aday oldu ve sıralama dışında kalarak yeniden Diyarbakır’a, Dicle Üniversitesi’ne dersinin başına döndü. Prof. Keleş’e gitmeden önce niçin bu kadar az oy aldığını sorduk.

“PARALEL YAPI ETKİLİ OLDU”

Yaşadığı başarısızlığı Balıkesir Üniversitesi’nde ki “paralelcilerin varlığına bağlayan” Keleş, şu değerlendirmede bulundu:  “Benim başarısızlığımda üniversitede ki ‘paralel yapı’ etkili oldu. Çünkü ilk altı isim arasına girsem atanacağımdan şüpheleri yoktu. Ekim ayı başında aday sayısı 4 idi (Keleş, Alkan, Tunçsiper, Namlı). Oylamada son üç aday hiç beklemedikleri kadar oy aldı. Mesela Prof. Namlı’nın bu kadar oy alması mümkün değildi. Bu sonuçta üniversite taassubu da etkili oldu. Rektörlük seçimi kampanyaları sırasında benimle ilgili olarak, ‘ilk altıya giremez, oyunuz boşa gitmesin’ diyerek propaganda yaptılar. Kampanyalar sırasında benim duruşum belli idi. Tabii ki taktir hocaların… Şimdi yeniden Diyarbakır’a, Dicle Üniversitesi’nde ki derslerimin başına dönüyorum” HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.