Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Girişimci Kadın, İletişimde Kadın” konferansı

“Girişimci Kadın, İletişimde Kadın” konferansı
04 Mayıs 2015 - 0:05

Genel

IPRA Başkanı Dr. Güngör:

“Türkiye’de kadınlar bir işte çalışarak ekonomik özgürlüklerini elde etmek yerine, ev hanımlığını tercih ediyor”

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) Dünya Başkanı Dr. Zehra Güngör, ”Türkiye’de kadınlar bir işte çalışarak ekonomik özgürlüklerini elde etmek yerine, ev hanımlığını tercih ediyor” dedi.

Güngör, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Ayvalık Şubesi tarafından Ticaret Odası Salonu’nda düzenlenen “Girişimci Kadın, İletişimde Kadın” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Kadınların geçmişten günümüze sürekli arka planda tutulmasının, gelişmişliği önleyen en büyük neden olduğunu vurgulayan Güngör, her alanda kadının iş ve fikir gücünün oluşması için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Türkiye’de kocasına “yenilen” çok kadın olduğunu savunan Güngör, ”Peki o zaman kadın ne yapmalı? Rakamlar ortada. Siyasette, kadının adı yok. Eğitime katılım konusunda kadının adı yok. Ekonomik katılım ve fırsatlar konusunda kadının adı yine yok. Kadın, cinayetle öldürülüyor. Kadın, sesini çıkartamıyor. Ben kadının güçlü olması için, kadının önüne set çekecek ve onu engelleyecek bir erkekle karşılaşmaması ya da o erkekleri minimize edebilmek, azaltabilmek için yapılabilecek tek şey yine kadınlardadır. Çünkü ne yazık ki kadın kendisinin kuyusunu kazıyor. Kadınlar bir işte çalışarak ekonomik özgürlüklerini elde etmek yerine, ev hanımlığını tercih ediyor.”

– Kadınların eğitimli olması gerekiyor

Dünyaya erkekleri getirip büyüten, besleyen, eğitimine katkı sağlayan kişinin bir kadın olduğunu, ancak kendisini yine de güçsüz görmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Güngör, “İşte o kadın, güçlü olmadığı sürece, güçsüz erkeklerle mücadele etmek zorunda. Kadın güçlü olmadığı sürece, cahil erkeklerin eline mahkum kalıyor. Biz kadınlar, çok iyi erkek yetiştirmeliyiz. Bunu yapabilmek içinde kadınların eğitimli olması gerekiyor. Kadın cinayetlerinin ardında da yine kadınların olduğunu düşünüyorum. Vahşi bir erkeğin hiçbir zaman kendisince hareket ettiğini düşünmüyorum. Bana göre, mutlaka arkadaki kadın, onu yetiştiren anne, onu yetiştiren bir başka kadın, o erkekteki o duyguları törpülememiştir” diye konuştu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.