Balıkesir Merhaba Gazetesi

Girişimcilik kursları artık daha verimli

Girişimcilik kursları artık daha verimli
21 Kasım 2014 - 0:12

Genel

İŞKUR-BESOB-KOSGEB işbirliğindeki ‘Girişimcilik Kursları’ başladı.

İŞKUR Başkanı Nazım Balcı, kursların BESOB’la birlikte yapılmaya başlanması ile verimliliğin arttığını, kursa katılanların iş sahibi olmasında bu işbirliğinin etkili olduğunu belirtti.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(BESOB), Türkiye İş Kurumu(İŞKUR), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile girişimcilik kursunun bu yıl 14’üncüsü açıldı. Kurs, 17-23 Kasım 2014 tarihleri arasında dünyada 8. düzenlenen Global Girişimcilik Haftası ile aynı günlerde uygulanacak. İŞKUR Başkanı Nazım Balcı, kursun Global Girişimcilik Haftası’na rastlamasının güzel bir rastlantı olduğunu söyledi.

BESOB Toplantı Salonunda ve Marangozlar Odası Salonunda aynı gün başlayan girişimcilik kurslarının açılışını İŞKUR Müdürü Nazım Balcı, BESOB Başkan Vekili Necdet Erkan, BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran birlikte yaptılar.

BESOB Başkan Vekili Necdet Erkan, kurs açılışında yaptığı konuşmasında girişimcilik kurslarının Balıkesir’de 2 yıldır açıldığını, bu süre içerisinde 650 kişiye kurs verildiğini, 361 kirişinin iş yeri sahibi olduğunu belirtti.

Erkan, “Bizim esas gayemiz işsize iş, aşı olmaya aş vermek. BESOB’un bu kurslarda en ufak bir maddi geliri yok. Biz bir kişiye bile iş bulabilsek bununla gurur duyarız. Bunda da başarılı olduk. Hayırlı olsun” dedi. Erkan bu başarıda İŞKUR ve KOSGEB yöneticileri ve uzmanlarının büyük desteğini gördüklerini dile getirdi.

 

BESOB’LA İŞBİRLİĞİ DAHA VERİMLİ

İŞKUR Müdürü Nazım Balcı da, konuşmasında girişimciliğin cesaret istediğini belirterek girişimci insanların cesur, enerjik ve hareketli olduğunu belirtti. Kursların BESOB’la işbirliğinde açılmasının verimi artırdığını belirten İŞKUR Müdürü Nazım Balcı, “Yaklaşık 3.5 yıldır Balıkesir’de hizmet veriyorum. Son iki yılda yapılan girişimcilik kursları hem fazla hem de çok etkili olmasında BESOB’un payı büyük. Biz, KOSGEB ile daha önce de bu tür kurslar yapıyorduk ihale yolu ile. Özel firmalar geliyor, kursu yapıyor ve kursun sonunda herkes kendi yoluna gidiyordu. BESOB ile işbirliği sonrasında herkes kendi yoluna gitmiyor. BESOB girişimci adayı olan arkadaşlarımızla kurs sonrasında iş yeri kurmasında da yol arkadaşlığı yapıyor.

Dünyada girişimcilik kurslarında kursa katılanların yüzde 5’i kendi işini kurarsa başarı sayılıyor. Bizde ise bu rakam yüzde 80’e yaklaştı” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.