Balıkesir Merhaba Gazetesi

Glutensiz Türkiye

Glutensiz Türkiye
02 Haziran 2015 - 9:00

Genel

Türkiye’de Çölyak ve Gluten duyarlılığına dikkat çekmek için Ankara’dan bisikletle yola çıkan aktivist Hakan Pekzorlu’nun son durağı Karesi oldu.

Sağlık Bakanlığı ve Çölyak Dernekleri, 12 ilde toplam 1750 kilometre sürecek bisiklet turu ile Türkiye’de Çölyak ve Gluten Duyarlılığı’na dikkat çekiyor. Aktivist Hakan Pekzorlu’nun 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nde Ankara’dan başlattığı ‘Glutensiz Türkiye’ projesinin son durağı Karesi oldu. Karesi Belediyesi’nin proje kapsamında konferans düzenlendi. Pekzorlu, konferansta Çölyak ve gluten duyarlılığı hakkında bilgilendirme yaptı. Konferansta aynı zamanda şef eşliğinde Glutensiz Yemek Atölyesinde glutensiz yemek tarifleri tanıtılarak, yapılan yiyecekler katılımcılara ikram edildi.

FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN YÜRÜDÜLER

Konferansın ardından ‘Glutensiz Türkiye’ yürüyüşü yapıldı. Karesi Belediyesi’nin önünden başlayarak Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda son bulan kortej yürüyüşünde Gluten duyarlılığı ve Çölyak hastalığı için farkındalık oluşturmayı amaçlayan katılımcılar, ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı. Kortej yürüyüşüne Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın eşi Mehtap Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı’nın yanı sıra bisiklet kulüpleri ve dernek üyeleri de destek verdi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.