Balıkesir Merhaba Gazetesi

Göçmen Çocuklar “İyi ki Varsın Türkiye” Diyerek Büyüyor

Göçmen Çocuklar “İyi ki Varsın Türkiye” Diyerek Büyüyor
18 Temmuz 2022 - 9:06

Göçmen Çocuklar “İyi ki Varsın Türkiye” Diyerek Büyüyor

 

Savaşın yaşandığı coğrafyalarda mağdur olan çocuklar, “iyi ki Varsın Türkiye” diyerek büyüyor. Somali‘den Balıkesir’e okumak için gelen Abdi Ali Abdi, B.MERHABA’ya yaptığı açıklamasında, acıyı yaşayan yüreklere dokunan güçlü ve tek ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.

 

 

Savaşın Çocuklarının Feryadını Sadece Türkiye Duydu

Bismillahirrahmanirrahim. Selamün Aleyküm diyerek Dünya’ya insanlığı kardeşlik ve sevgiyi öğretmek gerekiyor diyen Abdi Ali Abdi, “ülkemde çaresizce bekleyen babaların gökyüzüne yükselen feryatları var. Suriye’de de yaşanan feryatlarda göğe yükseliyor hala. Savaş ortamında bu feryatları duyan ve el uzatan Türkiye oldu. Kapılarını açarak insanlığın adı olduğunu tüm dünyaya gösteren Türkiye’de savaşın mağdur çocukları “İyi ki Varsın Türkiye” diyerek büyüyor” dedi.

Türkiye Dil, Din Ya da Irka Bakmıyor Sadece Mağduriyeti Dikkate Alıyor

Balıkesir’de uzun süredir Göçmen Çocuklarla ilgili düzenlenen program ve yardımları izlediğini belirten Abdi Ali Abdi, “Dünya kör, Dünya Dilsiz, Dünya’nın sağır kaldığı savaşlara karşı Türkiye’nin yaptıkları bize umut oldu. Üstelik Türkiye, savaşın çocuklarına gönlünü ve kapılarını açarken dil, din ya da ırka bakmıyor. Sadece mağduriyeti dikkate alıyor. İşte bu garip çocuklar Türkiye’nin misafirperverliğiyle yeniden tutunuyor hayata” dedi.

 

 

“Türkiye İle Yaşama Tutunduk”

Abdi Ali Abdi, İslamiyet’te tüm Müslümanların kardeş olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye ile yaşama tutunduk. Türkiye savaşın çocuklarına sadece kapısını açmadı. Aynı zamanda barış ve kardeşliğin değerini gösterdi tüm âleme. Ayrıca, savaşın mağdur çocukları tüm Türk Dünyası çocukları ile iletişime geçerek bir köprü kurdular. Bu beraberinde çok güzel şeyler getiriyor ve çok daha fazlasını getireceğine inanıyorum” dedi.

“Savaşın Mağdur Çocuklarına Sadece Türkiye Ensar Oldu”

Abdi Ali Abdi, Zalimlikten, açlıktan, kurşunlardan, bombalardan ve amansız ölümden kaçabilen muhacirlere ve savaşın mağdur çocuklarına Sadece Türkiye’nin Ensar olduğunu vurgulayarak, “Somali’de gülmeyi, oyun oynamayı unutan çocuklardanım. Gözü yaşlı annelerin gözyaşının yüreğinin yandığı, çaresizce beklemek zorunda olan babaların ahlarının yükseldiği ülkeden geldim. Tıpkı; Suriye, Irak, Filistinli çocuklar gibiyim. Sessiz kalmadınız. Acılarımıza ortak oldunuz. Evinizi açtınız, sofranızı açtınız, bağrınıza bastınız. Tüm akrabalarım, vatandaşlarım adına Türkiye’ye şükranlarımı sunuyorum’ şeklinde konuştu. Ali Abdi Ali okulunu tamamlayarak Somaliye döndü ve Türkiye ile irtibatını yardımlaşma çatısı altında hala sürdürüyor. Balıkesir’e ide çok özledim herkese selamlar diyerek unutmadığının altını çiziyor. Haber: Semra Aman Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.