Balıkesir Merhaba Gazetesi

GÖNEN BAŞARIYI SÜRÜKLÜYOR

GÖNEN BAŞARIYI SÜRÜKLÜYOR
11 Kasım 2015 - 0:29

Genel

Büyükşehirle hizmet İki misli arttı.
PLAN proje ve program halinde kaynakları en verimli şekilde kullanarak çalışıyoruz diyen Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Büyükşehir anlayışı ile kırsala gelen hizmetlerin en ücra noktalarda hissedildiğini söyledi.
BAŞKAN Yakar, Gönen’de AKOS Akıllı Kent otomasyon sistemi ile belediyenin bilgi sistemleri gereksinimleri tek bir çatı altında topladığını nüfus, taşınmaz, mülkiyet, altyapı, tesisat ve abonelik gibi bilgilerin kullanımı için, bu verilerin kaynağı ve yasal sahipleri olan kurumlarla online entegrasyon sağlandığını ifade etti.
SİSTEM İŞLİYOR
Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, “Gönen Belediyesi Büyükşehirle birlikte kırsalda olmayanı var etti diyebiliriz. Balıkesir’de en planlı, en düzenli, en sistemli ve organize çalışan belediye bizizdir. Bunun sebebi ise 3 dönemin verdiği tecrübe ve deneyim. Akıllı kent otomasyon sistemi Balıkesir’de yok. Bandırma sistemi yürütemedi. Biz merkezide geçtik” diyerek sistemin sağlıklı ilerleyişine değindi. Başkan Yakar, “Biz bunları ilk dönemde yaptık. Sahadan sürekli veri topladık ve bununla ilgili çalışan sürekli bir ekip var. e-belediyecilik te öyle. İnternetten imar durumları veriliyor biz bunu yeni vermiyoruz çok önceden başlamıştık” şeklinde konuştu.
SIRA MAHALLELERDE
Başkan Yakar AKOS sisteminin mahallelerde de uygulanmaya başladığını belirterek “Nerede kim oturuyor? Sosyal durumu ne? Bunlar sistemli bir şekilde takip ediliyor. Vatandaş istediğinde internetten imar durumunu görebiliyor. Sarıbey bitti sisteme entegre edildi şimdi mahallelerde bu çalışmayı yürütüyoruz” dedi ve sistemin önemini bir örnekle açıkladı: “Bir örnek vereyim zeytin burnunda bir fırın yıkılmıştı orada (AKOS) Akıllı Kent Otomasyon Sistemi yoktu. Evde bina altında kim vardı bilinemedi. MERNİS, tapu, kadastro ile entegre çalışan bir sistemimiz var. Tapudan bir satış gerçekleşsin bizim sistemimizde bu mevcuttur. Belediyemizden düzenli bir şekilde envanter sistemi akışı sağlıyoruz” dedi.
ÖRNEK PAZARYERİ
“Gönen’de oturmuş bir düzen var. Vatandaş hemen adapte oluyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?” sorusuna Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar şu yanıtı verdi: “2004 te seçildiğimde sahadan bir araştırma yaptırtmıştık. Sahadaki ankette halktaki ölçüm için denilmişti ki ‘ bu kadar duyarlı bir halk görmedik’ Halk ne verirsen alan ve müthiş duyarlı. Öte yandan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Gönen ziyaretinde pazaryerimizi dolaşmıştı  ‘Ben Kayseriliyim Kayseri’de bile bu yok. Gezdiğim yerlerde vilayetlerde dahil yerinde kurulu pazar görmedim’ dedi. Biz de ‘Evet yok. Türkiye’nin en büyüğü bu pazar’ dedik.  Bakan Yıldız bunun üzerine ‘Temiz, düzenli ve iyi yönetilen bir Pazar yeri de görmedim’ dedi. Bizim pazaryerimizde et reyonu ayrı, ayakkabıcısı, tekstilcisi, Oyacısı hepsi ayrı reyonlardadır. Düzen konusunda düzeni kurduk diye bırakmıyor takip ediyoruz. Yönetmek kolay çünkü verimlilik iyi ve insanlar daha mutlu. Toplumunda sosyolojik yapıda böyle değişiyor. Bizim pazaryerimizde hırsızlık olmaz.”

ONLAR İÇİN YAPILIYOR VE SAHİPLENİYORLAR
Merkez nokta parklar dahil ekip sürekli temizlik yapar. Burada önemli olan turizm merkeziyiz elbette ki temiz olacak fakat sürekli temizlik yapıldığını gördüğünde vatandaşta çöp atmamaya başlıyor temiz çevreye alışıyor. Uygulamalarımız sahada  ve şimdide semt spor sahaları yapıyoruz.İlk olarak insanlar salıncağın zincirini koparıyor, çimler koparılıyor takip edilmezse ucube bir yer olup gidiyor ama takip edildiğinde düzene giriyor. Hanımlar oyalarını alırlar ve evinin önüne park yerlerine gelir buralarda örerler. Parkları da kendine ait hissetmeye başladılar. Önceleri  kırdılar yaptık. Kırdılar yine yaptık ve şimdi alıştılar kendilerinin diyerek kabul edip oraları kullanmaya başladılar ve oyalarını hanımlar orada örüyorlar.
KADINLAR PARKTA OYA ÖRÜYOR
Ortak yaşam alanlarını kendi yaşam alanlarına dönüştüren özellikle kadınlar artık parklarda oya örüyor. Biz bunları hep planladık ve planlarımızı yaparken düz alanlarda olsun dedik ve 4 etaba ayırdık. Maliyetleri düşürmek için gerektiğinde halkla birlikte yaptık. Traktörünü, lazerini istedik ve buralarda halkta bizimle çalıştı.

SAHANIN BÜYÜK OYUNCUSU BÜYÜKŞEHİR
Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, “Balıkesir’in en tecrübeli ilçelerinden bir tanesiyiz” diyerek MERHABA’ya yaptığı açıklamalarını şöyle sürdürdü:  Yerel yönetim vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır ve biz bu anlayışla yoğun bir tempo içinde çalışıyoruz. Büyükşehir olması ile birlikte bir geçiş süreci oldu malum kısa sürede halloldu. Büyükşehirle birlikte özellikle kırsal mahallelerimize yoğun bir hizmet atağı yapıyoruz. Eski mahalle yol bağlantılarında çalışmalar yapılıyor. Bu sene 207 kilometre yol yapıldı. Köy işlerine ağırlık verdik.
ALTYAPIYA 3 MİLYON TL
Büyükşehirle birlikte özellikle büyük mahallelerimize oyun parkları, bahçelerini monte ettik. En ücra yerlere kadar bu hizmetlerimizi ulaştırdık. Altyapı ile ilgili BASKİ tarafından sıkıntılar giderildi. BASKİ’nin Gönen’e altyapıda 3 milyon TL yatırımı oldu. Üstyapı da ki çalışmalar sürüyor. İl genel meclisinde Altyapı ve yol hizmetleri ile ilgili 2-2,5 milyon yıllık yatırım yapılırdı. Büyükşehirle birlikte 14 milyon küsur yatırım yapılmış oldu. Yol yapımını için harcadı. Sadece çocuk parklarına 890 bin lira Büyükşehir yatırımı oldu. Gönen genelindeki merkezdeki altyapıya 3 milyon, Kırsal mahallelerle ilgili bu rakam 7 milyonu bulur. Vatandaşlarımız artık ihtiyaçları söylerken detay işleri söylüyor su akmıyor, çöp alınmıyor gibi sıkıntılar yok. Söylemiyorlar çünkü ;sorunlar kalmadı detay işler dile getiriliyor.”
BÜYÜKŞEHİRLE BİRLİKTE 2 MİSLİ ARTTI
Gelen para ortada yapılan hizmette diyerek açıklamasını sürdüren Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar Büyükşehirle birlikte iki misli artan bir hizmet yatırımının olduğuna dikkat çekti. Yakar konuşmasını şöyle noktaladı: “Özel İdareden 10 yılda yapılanın en az iki misli bir buçuk yılda yapıldı ve rakam ortada. Bin kilometrelik bir yoldan bahsediyoruz düşünün. Kepsut, Sındırgı, Dursunbey yollara bakın. Oyun parkları Büyükşehir Yapıyor. Şuanda biz tam entegre çalışıyoruz. Ak Parti Belediyesi olduğumuz içinde değil bu Bandırmaya da yapılıyor Erdek’te bu hizmetleri alıyor. Vatandaş odaklı hizmet ve insan merkezli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Balıkesir 5 yılın sonunda Büyükşehir’in nimetlerinden ciddi oranda faydalanacak. Eski voyvodalık artık bitti.” HABER: Kamil Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.