Balıkesir Merhaba Gazetesi

GÖNEN VERİMİN ADRESİ

GÖNEN VERİMİN ADRESİ
24 Eylül 2015 - 23:45

Genel

Gönen Tahirova Çiftliğini Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Anadolu Etap grubu çiftlikte ilk elma hasadını gerçekleştirdi. Elma hasadı nedeniyle çiftlik bünyesinde hasat etkinliği düzenlenirken Hasatta bir adedi 500 gram gelen elmalar dikkat çekti. Anadolu Etap Plantasyon Satın Alma Müdürü Tahir Kalyoncu, “Daha önceden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait olan Gönen Tahirova Çiftliğini 30 yıllığına 2011 yılında kiraladık. O tarihte ekilen elma fidanlarından 3 yıl sonra ilk mahsulümüzü aldık.

Ürün rekoltesinden memnunuz.” dedi. Çiftliğin 10 bin dekar alan üzerine kurulu olduğunu dile getiren Kalyoncu, “10 bin dekar alanda toplam 2 milyon 300 adet armut, elma, erik, kiraz ve şeftali fidanı bulunmaktadır. Çiftlikte 2 bin 200 dekarlık alanında elma fidanı bulunmaktadır. Burada üretilen ürünler yurt içinde bulunan meyve suyu firmaları ve alış veriş merkezlerinde nihai tüketicilere satılmaktadır.

Planlarımız dahilinde Türkiye’de ilk defa son teknoloji ile 15.000 m2 kapalı alana kurulacak yeni yapılacak tesislerde özellikle paketleme ve meyve işlemeye yönelik bir planlama içerisindeyiz ” ifadelerini kullandı. Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar da “Gönen’in en önemli gelir kaynağını çeltik gıda ve hayvancılık oluşturmaktadır.

Daha önceden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait olan Gönen Tahirova Çiftliği işletmesini 30 yıllığına Anadolu Etap Penkon grubu tarafından kiralanması ve planladıkları yatırımlar sayesinde ilçede meyvecilik sektörünün de gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır.” Diye konuştu. Haber Merkezi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.