Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Gönül Dilimiz Türkiye”

“Gönül Dilimiz Türkiye”
14 Mart 2016 - 0:17

Genel

“Gönül Dilimiz Türkiye”

 

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı,  Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam’ın öncülüğünde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, eski ve yeni Ak Parti Kadın Milletvekilleri, basın mensupları ile birlikte “Diyarbakır Buluşması” adlı proje kapsamında “Gönül Dilimiz Türkiye” sloganıyla bölgede temaslarda bulundu.

 

Diyarbakır Valisi Hüseyin Korkmaz’ın heyete Valilik’te verdiği brifingle başlayan programda. Vali Korkmaz, Diyarbakır’da yaşanan süreci değerlendirerek, bölgede yaptıkları çalışmaları dile getirdi. Diyarbakır’da bu süreçte 4.996 aileye 3.566.000 TL’si Başbakanlık tarafından gönderilen Acil Destek Yardımlarından olmak üzere toplam 10.425.212 TL  nakdi yardım yapıldığını ifade eden Vali Korkmaz yapılan diğer yardımlarla birlikte terör olaylarından etkilenen vatandaşlara yapılan nakdi yardımın 10.814.712 TL ‘ye ulaştığını belirtti. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile STK’lar tarafından bölgeye gönderilen yardımların da ihtiyaç sahiplerine dağıtımının yapıldığını ve mağdur ailelere aynı zamanda psikososyal destek sağlandığını belirten Vali Korkmaz, yaraların büyük bir hızla ve her yönüyle sarılacağını belirtti.

 

“ÜLKEMİZİ BU BELADAN KURTARIN”

 

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı,  Diyarbakır’da Sare Davutoğlu ve beraberindeki kadın Milletvekilleri ve gazetecilerden oluşan heyet ile şehit aileleri, PKK tarafından dağa kaçırılan çocukların anneleri ve olaylarda yaralanan Sur’lu vatandaşların da katıldığı bir yemekte Diyarbakırlılarla buluştu. Duygusal anların da yaşandığı yemekte bir şehit annesi Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’ya “Kardeşi kardeşe düşman etmelerine izin vermeyin. Ben oğlumu genç yaşında şehit verdim. Rabbim oğlumun ömrünü de sizlere versin. Ülkemizi bu beladan kurtarın.  Anne olanlar bizim acımızı anlar.” dedi.

 

“DOĞRULARI SİZDEN DİNLEMEYE GELDİK. ”

Sur mağduru ailelerle görüşen Kırcı “Kadın olarak gücümüzü ortaya koymak için Diyarbakır’a geldik. Bu son gelişimiz de olmayacak. Hukukun ve siyasetin çizdiği sınırlarını aşanlara, demokrasiyi istismar edenlere karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Birileri Meclis’te yalnızca Türkiye’ye değil tüm dünyaya yalan yanlış bilgiler aktarırken biz doğruları sizden dinlemeye geldik. Bu gerçekleri anlatmak, terörün mağdur ettiği tüm vatandaşlarımızın, öncelikle de kadınların sesi olmak için buradayız. Kadınlar şefkatin ve merhametin timsalidir. Bizler bu hissiyatla teröre karşı ortak mücadelemizi sizlerle birlikte omuz omuza sürdüreceğiz.”dedi.

 

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı,  Diyarbakır’da Sur mağduru ailelerle görüşmelerinde ailelerin anlattıklarını,

terör örgütünün halka verdikleri zararı tüm açıklığıyla anlattı. Kırcı “Sur’da yaşayan halkı evlerinden hiçbir eşya almadan göçe zorlayan ve evleri gasp eden teröristlerin masum insanlara yaptıklarını Diyarbakırlı kadınlarımız gözyaşları içinde anlattı. Herşeye rağmen, dillerinden dökülen tek duaları Allah devletimize zeval vermesin oldu” dedi.

“YETER Kİ TERÖR SON BULSUN”

Sur mağduru bir aile ziyaretinde çözüm süreciyle bölgede oluşan olumlu havanın tekrar geri gelmesini istediklerini belirten ev sahipleri “ Biz, silahlar sustuğunda Diyarbakır’ın nasıl canlı bir şehir olduğunu gördük. İş imkânları daha iyiydi. Gecenin her vaktinde güvenle sokaklarında dolaştığımız şehrimiz bugün yaşanmaz hale geldi. Ama devletimizin olaylara el koymasıyla her şeyin daha iyi olacağına inanıyoruz. Eskiden HDP’ye oy verenlerin şimdi çoğu pişman. Devlet büyüklerimizden tek isteğimiz var sonuna kadar gidilsin, terör tamamen bitinceye kadar devam edilsin. Yıkılan evler yeniden yapılır yeter ki terör son bulsun. Bu süreçte devletimiz bize sahip çıktı. Devletimize Allah zeval vermesin” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Çocukların da yaşananlardan olumsuz etkilendiğini belirten Kırcı “Yaşadıkları şartların değişmesi ve bölgede yaşanan çatışmalar çocukları ne yazık ki çok etkilemiş. Bölgede devlet eliyle bir yandan maddi zararın giderilmesi için çalışmalar yapılırken öte yandan özellikle çocuk ve kadınların psikolojik destek alabilecekleri merkezler oluşturuluyor. Uzmanlar ev ev dolaşılarak psikososyal destek veriyor.” dedi.

AK PARTİ TEHDİT ALTINDA

Ak Parti İl ve İlçe Teşkilatı yöneticilerinin bölgede terör örgütü tarafından sıklıkla tehdit edildiğini ve parti yöneticilerine tehdit mektupları gönderildiğini ifade eden Kırcı “Ak Parti teşkilatı ve özellikle kadınlarımız asla teslim olmayacak, memleketimizin birliği ve beraberliği için çalışan Ak Parti adına çalışmaya devam edecekler. Terör örgütü her koldan teşkilat çalışmalarını baskı altına almaya çalışıyor. Diyarbakır ilçe teşkilatlarının sosyal medya hesapları bloklanıyor, terör mağduru ve yoksul aileler için hazırlanan yardım kolilerini dağıtmalarına bile engel olunmak isteniyor.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.