Balıkesir Merhaba Gazetesi

Görmeyen çocuklar İçin buluştular

Görmeyen çocuklar İçin buluştular
11 Haziran 2015 - 9:13

Genel

Çocukları görme engelli olan ailelere seminer verildi. Uzmanlar, ailelere görmeyen çocuklara karşı nasıl davranmaları gerektiğini anlattı, önerilerde bulundu.

Altıeylül Vefa Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Görme Engelliler Derneği ve 23 Nisan ilkokulu işbirliğinde görme engelli çocukları olan ailelere seminer verildi. Sağlık Bakanlığı Yetişkin Eğitimi Uzmanı Dr. Filiz Aslantekin, tarafından Türkiye’nin engelli sınıfı olan

tek okulu 23 Nisan İlkokulu’nda verilen seminerde

görme engelli çocukları olan ailelere çocuklarına karşı nasıl bir tutum içinde olmaları gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiler verdi. Dr. Aslantekin, “Çocuklara ne hiç görmeyen bir çocuk, ne de tamamen gören bir çocuk gibi davranılmalıdır. Hiç görmeyen bir çocuk gibi davranıldığında görme gücünden yeterli düzeyde yararlanılması engellenmiş olur. Tamamen gören bir çocuk gibi davranıldığında ise görme özürlü olduğunu kabullenemez ve özrünü sürekli gizlemeye çalışır” dedi. Aslantekin, velilerin yaşadığı sorunlar ve çözümleri üzerine konuştu, soruları yanıtladı.

Altıeylül Vefa Derneği Başkanı Birsen Işık, dernek olarak hayata dezavantajlı olarak devam etmek zorunda olan bireylere destek olmak için çalıştıklarını söyledi. Işık, bu amaçla dernek olarak kent konseyinde yer aldıklarını belirtti.

TÜRKİYE’DE TEK OKUL

23 Nisan İlkokulu Müdürü Mustafa Demiral, okullarının Türkiye’de görme engelli sınıfı olan tek okul olduğunu söyledi. Müdür Demiral, görme engelli çocukları olan velilere okullarının açık olduğunu belirtti.

Görme Engelliler Derneği Başkanı Salih Mehmet Aslan da, görme engelli çocukların ailelerine, kendi hayatından örnekler vererek önerilerde bulundu.

Aslan, doğuştan görme engelli olduğunu, köylerinde tek görme engelli çocuk olarak üniversiteyi de bitirdiğini anlatarak, “Çocuklarınız engelli olsun olmasın onları cesaretlendirin” dedi. Aslan, ailelere “Görmeyen çocuklarınıza güvenin, onlara karşı aşırı koruyucu olmayın. Bırakın çaylarını, sularını kendileri doldurup içsin, yemeklerini döke döke yesinler. Çocuklarınızı özgür bırakın, Ne kadar çabuk hayata atılırlarsa o kadar iyi olur. Anne-babalar her zaman çocuklarının yanında olamayacak.” Dedi.

Seminere Görme Engelli Öğretmeni Zeynep Küçükkeskin, Özel Eğitim Öğretmeni İsmigül Üstünlüoğlu da katıldı. Seminer sonunda katılımcılara sertifikaları sunuldu.

CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.