Balıkesir Merhaba Gazetesi

Gribin tam mevsimi Aman dikkat edin

Gribin tam mevsimi Aman dikkat edin
24 Eylül 2014 - 0:04

Genel

Kışın başımızın belası soğuk algınlığı ve grip.

03

 

Kışa az bir zaman kaldı; grip ve soğuk algınlığının mevsimi geldi. Bu hastalıktan nasıl korunmalı, ne yapmalı? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Özhan, okuyucularımız için anlattı.

UZMANINDAN UYARILAR

Dr. Fatih Özhan’ın, gripten ve soğuk algınlığından korunmak için okuyucularımıza tavsiyesi şunlar: “Toplu alanlara mecbur kalmadıkça fazla girmeyin, özellikle oralarda hapşıran insanlara, grip ve soğuk algınlığı olan insanlara fazla yakın olmayın.”

Sonbahar geldi, kış mevsimi yaklaştı. Mevsimin baş belası, klasik hastalığı grip ve soğuk algınlığının da zamanı geldi. Yakalandığımızda günlerce hayatımızı zorlaştıran bu hastalıktan nasıl korunacağımızı bir uzmana sorduk. Atatürk Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlarından Fatih Özhan, okuyucularımız için bilgiler verdi; soğuk algınlığı ve gribi anlattı, bu hastalıkla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Dr. Özhan Soğuk algınlığını şöyle tanımladı “Soğuk algınlığı damlacık yolu ile havadaki mikrobik damlacıkların ağız ve burun yoluyla insandan insana bulaşmasına denir. Genellikle kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde insanların vücut direnci düşer, mikroplara maruz kalır.” dedi.

Dr. Özhan, hastalıktan korunma yollarını anlatırken ise “Bu olayda vücut direnci çok önemlidir. Düzgün uyuma düzgün beslenme en önemli faktörlerdendir. Vücut direncine dikkat etmeyen kişilerde daha çabuk bulaşır ya da daha ağır geçer.” uyarısında bulundu.

 

GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI ARASINDAKİ FARK?

Dr. Özhan Hastalık belirtilerini ve gribin soğuk algınlığından farkını açıkladı. Dr. Özhan, “Soğuk algınlığı: Burunda tıkanıklık ve halsizlik şeklinde gerçekleşir. Gripte influenza virüsü daha etkili olur. Hastalık daha çok kas, eklem ağrısı, yüksek ateş ve daha uzun iyileşme süresi, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü şeklinde kendini gösterir. Genellikle iyi huyludur. Kendi kendine geçer. Ama bazen üstüne seconder (ikincil) bakteriyel enfeksiyon dediğimiz, üzerine sinüzit gibi bademcik iltihabı, menenjit gibi ya da orta kulak iltihabı gibi ikincil hastalıklar eklenebilir. Bu süre zarfında daha da uzar hastalık ve mutlaka istirahat ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Sade ve basit grip ilaçları bu hastalıkları iyileştirmez.” Bilgilerini okuyucularımızla paylaştı.

Son olarak Dr. Fatih Özhan’ın, gripten ve soğuk algınlığından korunmak için okuyucularımıza tavsiyesi şunlar: Toplu alanlara mecbur kalmadıkça fazla girmeyin, özellikle oralarda hapşıran insanlara fazla yakın olmamak ve son olarak grip ve soğuk algınlığı olan insanlarla fazla yakın olmamak. HABER: SEVDA KAYGISIZ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.