Balıkesir Merhaba Gazetesi

GSS UNUTULMAMALI

GSS UNUTULMAMALI
21 Şubat 2015 - 0:11

Genel

Balıkesir SGK  İl Müdürü Ömer Çalışkan “Vatandaşlarımızı uyarmalıyız  genel sağlık sigortasını ihmal edip  boşuna üzülmesineler” dedi.

İL Müdürü  Ömer Çalışkan  “Özel Sağlık Sigortası Türkiye genelinde olduğu gibi bizde de çok iyi anlaşılamadı. Oysa  bu konuyu her fırsatta  herkese anlatmaya çalışıyoruz. Hiçbir geliri olmadığını söyleyen vatandaşlarımız  bulundukları il veya ilçe  Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek bir form doldurup  gelir testi yaptıracak. Hiç bir geliri olmadığını iddia  eden vatandaşlar bu  gelir testini yaptırmazsa devlete  pirim borcu  oluyor ve ileri tarihlerde  büyük sıkıntılar çekiyor” açıklamasında bulundu.

Gelir testi yaptırmayan kişilerin yılda 2 bin 500 ila 3 bin TL borçlandığını  ve faizleri hariç bu borcu ödemek zorunda kaldığını söyleyen Çalışkan, gelir testi yaptıran vatandaşların ayda 45 ila 130  lira gibi bir pirimle karşılaştığını kaydederek “Bu konuyla ilgili  tüm  mahalle ve köy muhtarlarımızla toplantılar yaptık ve vatandaşlarımızın  aydınlatılmasını istedik. Amacımız hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması” diye konuştu.

Çalışkan  konuyla ilgili üniversiteler ve  askeri birliklerde konuyla ilgili seminerler ve toplantılar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyleyerek “Düşünün bir kardeşimiz Balıkesir’de askerlik  yapıyor. Yarın terhis olup gittiğinde bu kardeşimiz SGK’lı bir işte çalışmıyorsa ve gelir testi de  yaptırmadıysa karşısına birçok problemler çıkacak. Keza  üniversitelerde de aynı okuldan mezun olan bir kardeşimiz genel sağlık sigortası gelir testi yaptırmalı” dedi.

Ailede  geliri olmayan kişi sayısının  öneminin olmadığını, bu ailede babanın  gelir testi yaptırmasının yeterli olduğunu söyleyen Çalışkan eş ve çocuklar babanın üzerinden bakıldığı için babanın yaptırdığı gelir testinin yeterli olduğunu ifade etti.

SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan  son  zamanlarda SGK’nın adını kullanarak  dolandırıcılıkların yapıldığına da değinerek vatandaşlara uyarılarda bulundu. Çalışkan, kuruma pirim borcu olan vatandaşların “Biz SGK’dan arıyoruz pirim borcunuz  icra ile tahsil edilmeye başlanıyor. Ancak  bir miktar yatırırsanız icra işlemleriniz durdurulacak” denerek banka  hesap numarası verilerek vatandaşlardan bu hesaba para yatırmalarının istendiğini söyledi. Çalışkan, “Türkiye’nin neresinde olursa olsun  SGK  telefonla para istemez ve banka hesap numarası vermez. SGK tahsilatlarını kurumlarında yapar” dedi. Çalışkan vatandaşlarımız bu tür dolandırıcılık olaylarıyla karşılaştıklarında polis veya SGK Alo 170  nolu telefonu aramalarını tavsiye etti. AHMET İMREN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.