Balıkesir Merhaba Gazetesi

GÜLENİST EŞKIYALAR

GÜLENİST EŞKIYALAR
07 Kasım 2014 - 0:02

Genel

İktidar partisinin MKYK üyesi Mazhar Bağlı, Altıeylül ilçesi kongresine konuk oldu.

Ak Parti’nin Altıeylül ilçe kongresine konuk olarak katılan MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, ilginç bir konuşma yaptı. Konuşmasında Adnan Menderes dönemine geniş yer verirken; Cumhuriyet Halk Partisi’ni ‘cuntacı!’, ‘Beyaz cumhuriyetin sarışın çocukları’ diye tanımladı. Bağlı, Fethullah Gülen cemaati için ise ‘Gülenist eşkıyalar’ dedi.

Türkiye’nin, “batı karşısında ki ezik durumundan iktidarları sayesinde kurtulduğunu” söyleyen Bağlı,  “Türkiye, batı karşısında hep kendini ezik hissetti. Bu duygularla yeni bir ülke kurmanın mümkün olmadığını, ülkeyi bu şekilde geleceğe taşımanın mümkün olmadığını AK Parti gösterdi” dedi. Bağlı, Menderes döneminde yaşananlardan söz ederken, Menderes sayesinde toplumda demokrasinin nimetlerinden yararlanan kesimin genişlediğini savundu, bu bağlamda partisinin de aynı yolu izleyerek ‘başarı’ elde ettiğini ileri sürdü. Bağlı, Menderes döneminde seçimlerde sandıkların yargıç denetimi güvencesine alınmasını istediğini, CHP’nin ise “her zaman ki gibi mızmızlandığını” belirtti.

MENDERES’İ YOLSUZLUKLAR GÖTÜRMEDİ DARAĞACINA

Adnan Menderes’in başbakan olduğu döneme vurgu yapan  Bağlı, “1950’de seçime gidilince Demokrat Parti(DP) çok büyük bir oy oranı ile iktidar oldu. İktidara gelince Menderes çok basit bir şey yaptı. Devletin, arkasına dönüp baktığında kimler varsa, kimler bu devleti kurtarmakta arkasında varsa; onların bu ülkenin kaderinde belirleyici aktör olmasını istedi. Menderes’i darağacına götüren yolsuzluklar değil, bu ülkenin sahiplerinin bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olmasını sağlamakta kapıyı azıcık aralamasıdır” dedi.

Adnan Menderes’in, seçilmesini CHP’nin oyunları ile önlenmeye çalışıldığını, Aydın’dan milletvekili olmasını önlemek için il seçim kurulunda Menderes’in belgelerinde eksik varmış gibi gösterildiğini iddia eden Bağlı, halkın haber vermeden Menderes’i Kütahya’dan aday göstermesi ile engelin aşıldığını anlattı.  Bağlı, “Bu bizim halkımızdır işte. Kendisine (Menderes’e) zimmet çıkartıldığında ondan habersiz Yüksel Menderes adına İş Bankası’nda hesap açıp para toplayan bu millettir” diye konuştu.

İktidarları sayesinde devletin, toplumun, politikacıların aynı yönde yürümesinin sağlandığını savunan Prof. Bağlı, “Daha önce devlet, politikacı, toplum ayrı ayrı yönlere gidiyorlardı. Bir sinerji oluşmuyordu. Biz, devletin toplumun emrinde ve politikacıların onların arzu etti yönde projeler geliştiren bir aktör olarak var olmasını sağladık. Muhalefetin alternatif olma şansı yok. Halkla birlikte yürüyünce nasıl bir sinerji oluştuğunu görüyoruz. Dört sorun var: etnik mesele, din ve vicdan özgürlüğü meselesi, gelir dağılımında adaletsizlik Türkiye’yi bu sorunlardan kurtarmak zor iştir.”

 “ÇAPULCU DİYEMEYECEKSENİZ MEDYAYA KONUŞMAYIN”

Gezi olaylarına da yer ayırdığı konuşmasında Prof. Bağlı, Başbakan olduğu dönemde Recep Tayip Erdoğan’ın ‘çapulcular’ yakıştırmasını nasıl ortaya attığını, olayların üzerine nasıl bir düşünceyle gidildiğini de Erdoğan’ın sözlerini naklederek açıkladı. Bağlı, “Gezi olayları ile ilgili olarak Başbakan, ‘bugün bu kalkışmayı maslahatı gözeterek, bu vandalizme meşruiyet kazandıracak bir tutum içinde olursak, duruşumuzu koruyamazsak, geçiştirmeye kalkarsak demokrasimiz asla belini doğrultamayacaktır. Medyaya konuşacak arkadaşlar, çapulcu diyemeyeceklerse konuşmasınlar’ dedi. Gerçekten ‘çapulcu’ olduklarını Gezi Parkına gittiğimde gördüm. Daha sonra ‘Gülenist eşkıyaların’ yürüttüğü bir darbe operasyonu ile karşı karşıya kaldık” dedi. Cumhurbaşkanının kim olacağı ile ilgili istişarelerden de söz eden MKYK Üyesi Mazhar Bağlı, söz konusu toplantıda Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına hangi gerekçe ile destek verdiğini de açıkladı. Bağlı, “partilerine kömür için, makarna için oy verildiği, gerçek oyun yüzde 20 olduğu” görüşlerinin doğru olmadığını, Erdoğan’ın saf bir oyu olduğunu,  savunarak, “Ben o yüzden Cumhurbaşkanı olmasını, kendi iradesini yansıtmasını istedim” diye konuştu. HABER:CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.