Balıkesir Merhaba Gazetesi

Gümrüksüz ihracat, ihracatsız sanayileşme zor…

Gümrüksüz ihracat, ihracatsız sanayileşme zor…
16 Nisan 2015 - 0:53

Genel

Gümrük müdürlüğü şart

BASİAD, açıklamasında Balıkesir’de istihdamda ilk sırayı hizmet sektörünün, ikinci sırayı tarımın, üçüncü sırayı ise sanayi sektörünün aldığına dikkat çekilerek, Balıkesir’de merkez gümrük müdürlüğü olmamasının sanayileşmenin önünde büyük bir olduğu vurgulandı.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) tarafından yapılan açıklamada ekonomik verilerin, Balıkesir’in bir tarım şehri olduğunu ve sanayisinde yeterli gelişme olmadığını gösterdiğini, en büyük engellerden birinin ise Balıkesir’de bir gümrük müdürlüğü olmaması olduğu vurgulandı. Balıkesir’de gümrük müdürlüğünün olmayışının ihracatı yavaşlattığı, bunun sanayileşmeyi olumsuz etkilediği belirtilerek, “Balıkesir İhracat seyrinin negatif çizgi izlediği bir dönemde Gümrük Müdürlüğü konusunun önemi daha net olarak anlaşılmaktadır” saptamasında bulunuldu.

BASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ferudun Çelik imzasıyla yapılan açıklamada; 2013 yılı ekonomik verilerine göre Balıkesir’in istihdam yükünü yüzde 44.40 ile hizmet sektörünün çektiği, ardından yüzde 36.30 ile tarım sektörü ve yüzde 19.30 ile sanayi sektörünün geldiği, Tarım sektörünün Türkiye’deki istihdamın yüzde 23.60’ını oluştururken, bu oranın Balıkesir’de yüzde 36.30 olduğuna dikkat çekilerek Balıkesir’in bir tarım şehri olduğunu gösterdiğine işaret edildi.

Açıklamada; “Sanayi istihdamı Türkiye ortalamasının yüzde 26.40 iken Balıkesir’de yüzde 19.30 olması Balıkesir’de özelikle sanayi sektörünü destekleyecek olan unsurların tekrar gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır” denildi.

İHRACAT GECİKİYOR

Balıkesir’de gümrük müdürlüğünün olmamasının ihracatı, dolayısıyla da sanayileşmeyi olumsuz etkilediği belirtilen açıklamada “İlimizin imalat yoğunluğu dolayısı ile önemli ihracat potansiyeli merkezde toplanmış bulunmaktadır. Yakın zamanda faaliyete geçeceğini düşündüğümüz Lojistik Köy alanı da ihracat imkânına ivme kazandıracaktır. Balıkesir Merkez deki firmalarımız ihracat işlemleri Merkezde Gümrük Müdürlüğü olmadığından dolayı gecikmekte, maliyet artmakta, her şeyden önemlisi şevkleri kırıldığı için ihracata yeterli derecede konsantre olamıyorlar” denildi. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.